Kanatlı Denizatı Broşu'nu satmaya çalışmışlar

Kanatlı Denizatı Broşu'nu satmaya çalışmışlar
Kanatlı Denizatı Broşu'nu satmaya çalışmışlar
Karun Hazineleri'nin en önemli parçası olan ve 2005 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi'nden çalınan Kanatlı Denizatı Broşu'nun 2 yıl önce Bahreynli bir işadamına satılmak istendiği ortaya çıktı

İSTANBUL - Türkiye 'yi şoke eden hırsızlık olayının ardından harekete geçen polis, broşu çaldığı için tutuklanan 10 kişiden biri olan Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü'nün ilişkiler ağını taradı. Geniş çaplı araştırma sonucu Almanya 'da yaşayan Ercan U.'nun elindeki Broşu satmak için arayışta olduğunu belirledi. Takip altına alınan Ercan U. ve avukatı, 2010 yılında Türkiye'ye gelerek Bahreynli bir işadamının temsilcisine paha biçilmez Broşu satmak istedi. İstanbul'da bir AVM'de buluşan üçlü arasındaki pazarlık Mali Polis ekiplerince saniye saniye kaydedildi. Bahreynli işadamının temsilcisinden 2 milyon Euro isteyen Ercan U. ve yanındaki avukatı, daha sonra korkuya kapılarak Denizatı Broşu'nu Alman makamlarına teslim etti. Polisin operasyonu ise yarım kaldı.

12 MART'TA TÜRKİYE'YE GETİRİLMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Alman makamları, som altından ve üstü mücevherlerle kaplı broşu, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Osman Murat Süslü'ye teslim etmiş, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de 12 Mart'ta Türkiye'ye getirmişti. Havalimanında gazetecilere açıklama yapan Bakan Çelik, broşun çok önemli bir kültürel miras olduğunu belirterek, "Gurbetteydi, şimdi beraberimizde getirdik. Denizatı broşuna 'memleketine hoş geldin, Anadolu 'ya hoş geldin' diyoruz" demişti.