'Kanatlı denizatı' davasında sanıklara ceza yağdı

'Kanatlı denizatı' davasında sanıklara ceza yağdı
'Kanatlı denizatı' davasında sanıklara ceza yağdı

33 aydır tutuklu olan eski Uşak Müzesi Müdürü Akbıyıkoğlu 12 yıl 11 ay hapis cezası aldı.

UŞAK - Karun Hazinesi’nin en değerli parçası Kanatlı Denizatı Broşu’nun Uşak Arkeoloji Müzesi’nde sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili açılan davada sanıklara ceza yağdı.
Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada tutuklu olarak yargılanan eski müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu 12 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanıklardan Uğuz Sağlan’a 12 yıl 6 ay hapis cezası verilerek tutuklandı.
Uşak Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet, zimmete iştirak’ suçlarından 25’er yıl hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık eski Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu ile tutuksuz sanıklardan Uğuz Sağlan, Suat Yenmez ve Fehmi İşler katıldı.
Karar duruşmasında sanık avukatları son savunmalarını yaptı. Kazım Akbıyıkoğlu’nun avukatı Coşkun Mavioğlu, müvekkilinin hiçbir suça karışmadığını savunarak şöyle konuştu: “Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay geçtiğimiz günlerde müzelerde 1185 tarihi eserin kayıp, 1195 eserin sahte olduğunu, 20 bin eserin de tarihi eser olmadığı için kayıtlardan silindiğini açıkladı. Bakan müzelerdeki denetimlerin yetersiz olduğunu da söyledi. Akbıyıkoğlu, günah keçisi gibi ortaya atılıyor.” Akbıyıkoğlu da 33 aydır tutuklu bulunduğunu ve suçsuz olduğunu söyledi.

Duruşma sonunda tutuklandı
Mahkeme heyeti, eski Uşak Arkeoloji Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu’na ‘nitelikli zimmet ve görevi ihmal’ suçlarından 12 yıl 11 ay hapis cezası verdi. Tutuksuz sanık Uğuz Sağlan’a nitelikli zimmet ve haksız menfaat suçundan 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Diğer sanıklara 10 ay ile 6 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi. (aa)