Kandil çekilmenin yöntemini seçecek

Kandil çekilmenin yöntemini seçecek
Kandil çekilmenin yöntemini seçecek

Öcalan ın mektubunu Kandil e Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve Gültan Kışanak götürdü.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın “örgütün sınır dışına çekilmesine ilişkin” mektubu Kandil’e ulaştı. Mektubu değerlendiren Kandil, çekilmenin yöntemini belirleyerek kaımu oyuna açıklayacak.
Hafta sonu BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve BDP’li Sırrı Süreyya Önder’in İmralı’ya giderek Öcalan’dan aldığı “sınırdışına çekilmeye” ilişkin mektup Kandil’e ulaştırıldı. BDP’li Buldan ve Önder’in yanı sıra Eşbaşkan Gültan Kışanak’tan oluşan heyet önceki gün Erbil’den Kandil’e giderek, KCK Yürütme Konseyi üyeleri ile bir araya geldi. Görüşmede Öcalan’ın mektubu ve İmralı’da yapılan değerlendirmeler örgüt yönetimine aktarıldı. Heyet dün, Kuzey Irak’tan ayrılarak Türkiye ’ye doğru harekete geçti.
Öcalan’ın kapalı zarfta gönderilen mektubunun 5 sayfa olduğu öğrenildi. Mektupta, çekilmeye ilişkin ayrıntılı bilgiler yer almazken, İmralı’da yapılan görüşmelerle ilgili gelinen noktanın değerlendirildiği belirtildi. KCK Yürütme Konseyi mektupla ilgili örgütün değişik birimleriyle değerlendirme yaptıktan sonra çekilme yöntemini kamuoyuna açıklayacağı öğrenildi. Örgüte yakın internet sitelerine yapılan açıklamada, “Önemli bir kararlaşma sürecini ihtiva eden mektup ve sürece ilişkin yapılacaklara dair önümüzdeki günlerde tarafımızdan bir basın açıklaması yapılacaktır. Saygı ile duyurulur” dedi.