Kandil Dağı televizyon stüdyosu gibi

Irak ve ABD askerlerinin giremediği PKK'nın Kandil Dağı'ndaki kampına gazeteciler ve televizyoncular rahat rahat giriyor. Fransız Arte Kanalı'ndan sonra Alman Devlet Televizyonu ARD de Kandil'den yayın yaptı

İHSAN DÖRTKARDEŞ

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin ulaşamadığı Iran sınırındaki Kandil Dağı’ndaki kampa bu kez Alman Devlet Televizyonu ARD girdi. Kandil'den önceki gün görüntüler yayınlayan Fransız Arte kanalından sonra ARD'de dün aksam yer alan ‘Weltspiegel' isimli programda Kandil Dagi’ndaki PKK kampı görüntülendi. Erbil'den araçla 5 saat uzakta olduğu belirtilen PKK kamplarında teröristlerin sarp geçitlerde saklandıkları anlatıldı. PKK’nın son siyasi gelişmeler ve gerginliğin yaşanmaması halinde kamuoyunda unutulmaya yüz tuttuğu belirtilirken, bölücü örgütün elebaşlarından Murat Karayılan terörist olmadıklarını öne sürdü. ARD, “PKK terörist veya değil, her durumda yapa yalnız kaldılar. 23 yıl süren savaşta Kürtler için pek de bir şeye ulaşamadılar” denilirken, örgütün Türkiye ile bir savaşı ‘son fırsat' olarak değerlendirmiş olabileceği belirtildi. Karayılan, Türkiye’nin Kuzey Irak’a kendileri için değil Kuzey Irak’ı istikrarsızlaştırmayı amaçladığını öne sürdü.

Dağda beyaz ve siyah boyalarla yapılan Abdullah Öcalan resminin bulunduğu görülürken, PKK'lı silahlı teröristler kameraların karşısında çatışma görüntüleri verdi.

ALMAN HEMŞİRE DE DAĞDA

Programda PKK'da 10 yılını geçiren ‘Medya' kod adlı Alman hemşire de görüntülendi. Dağdaki yaralı teröristlerin yanı sıra komşu köylerdeki hasta çocuklara baktığı belirtilen Alman kadın, Türkiye’nin olası operasyonu durumunda bölgedeki sivillerin de etkileneceğini iddia etti. (dha)