Kandil Demirtaş'a tuzak kurdu iddiası

Kandil Demirtaş'a tuzak kurdu iddiası
Kandil Demirtaş'a tuzak kurdu iddiası
Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Yaşar Kaya, HDP'nin milletvekili seçiminde barajın altında kalması durumunda, bölgesel parlamento kurma imkânı doğacağını öne sürdü. Kaya, "Osman Baydemir'in başını gelenler, Selahattin Demirtaş'ın da başına gelebilir. Kandil, Demirtaş'a Kobani olaylarında komplo kurdu" iddiasında da bulundu.

RADİKAL - Kapatılan Demokrasi Partisi (DEP) Genel Başkanı ve önde gelen Kürt siyasetçilerinden Yaşar Kaya, seçimlere yüzde 10 barajına karşın parti olarak girme kararı alan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) barajın altında kalmasını istediğini belirterek, bu durumda bölgesel parlamento kurma imkanı doğacağını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Yaşar Kaya, HDP’nin yüzde 10 barajına karşın seçimlere parti olarak girme kararını “HDP parti olarak rüşdünü ispatlamak istiyor” diye değerlendirdi. Kaya, HDP’nin Kürt politikasını yönetemediğini ve şekillendiremediğini de belirtti. Kaya, şöyle devam etti:

'KÜRT SİYASETİNİ YÖNETEMİYORLAR'

“Demokratik Toplum Partisi ‘DTP) kapatıldığı zaman seçildikleri zaman ‘biz Ankara ’ya gitmeyeceğiz’ dediler ve ardından tıpış tıpış gittiler. Bunlar Kürt siyasetini şekillendiremiyorlar, yönetemiyorlar. Diyarbakır’da bir bölge parlamentosu kurabilirlerdi. Bu kimsenin zararına değil. Bundan korktular.”

Büyük bir fırsat kaçırıldığını ve “o adım atılmış olsaydı bugün tamamen farklı olurdu” diyen Kaya, şunları söyledi:

“HDP’nin barajın altında kalmasını istiyorum. Eğer barajın altında kalırlarsa yeniden böyle bir imkan doğacak. Diyarbakır’a gidilerek bir bölge parlamentosu kurulmasından yanayım. Fiili olarak özerklik durumu yaratılmalı. Özerk yönetim için Kürdistan Bölgesi’ni örnek alsınlar. Barajı geçerlerse bu şekilde yarım yamalak Kürt politikasına devam edecekler.”

ÖNCE BAYDEMİR, ŞİMDİ DEMİRTAŞ...

Kaya, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın eski kadrolarını faal duruma getirmek istediğini, bunun için Hatip Dicle’nin Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) başına getirdiğini belirterek, şu iddiada bulundu:

“Bugün İmralı heyeti ve HDP’nin yönetim kadrosunda Öcalan’ın söylemlerinin haricinde adım atan insanlar var. Öcalan buna engel olmaya çalışıyor. HDP yönetimi değişebilir. Osman Baydemir’in başını gelenler, Selahattin Demirtaş’ın da başına gelebilir. Kandil, Demirtaş’a Kobani olaylarında komplo kurdu. Demirtaş’a açıklama yaptırdılar. 50 kişi öldü. Bu beyanat Demirtaş’ın bütün karizmasını çizdi. Önümüzdeki seçimlerde HDP yönetiminde bazı değişiklikler olacaktır.”

HDP’nin “Türkiyelileşme” politikasını “asimilasyonu benimsemek” olarak değerlendiren Kaya, “Kürtler, Kürt partisi çatısında kendi politikalarını yürütebilirler. Türk solunun bir işe yaramamış kişilerini getirip milletvekili yaptılar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/127575312757536

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NEDEN HDP'NİN YANITI - METIN

  Yaşar Kaya ve şürekası ulus devleti aşamayan 19.yy perspektifi ile dünyaya bakarken, HDP ve onun dayandığı güçler, 21. yy yılın perspektifinden çoğulcu, ulus ötesi bir yerden bakmaktadırlar. Sayın Kaya'nın Türk versiyonu Kemalistlerdir. Onun için Yeni Yaşam önem kazanmaktadır.

  Haddsizlik - user899541

  Bakıp ta göremeyenlerden, ''kortular ve parlementoya gittiler'' diyor ya, sormak lazım peki sen neden yıllarca kendi toprağında değil de, yaban ellerde yaşadın? Sanırım bu eski Kürt tayfayı bilerek ülkeye getirmiş olmalı tayyip, HDP yi belden aşağı vurmak için.

  Irkçılık - user808804

  Kürt'ün ırkçısıda böyle oluyor demek ki.

  Yasar Kaya - politic

  Karizmasi cizilen biri varsa o da sizsiniz Sayin Yasar Kaya. Kendinize guveniyorsaniz gidin bir parti kurun hatta ona da gerek yok Sayin Kemal Burkay'in partisi tam da size gore diye dusunuyorum..Birbirinizi yer durursunuz karizma meraklilari..

  kürt siyasetinin eskimişleri.. - dersimera

  yaşar kaya gibileri kürtlerin sadece elindeki yüzde 6 oyla yetinip alevileri sosyalistleri ermenileri partiden dışlayarak mhp nin akp nin kürt versiyonunna dönülmesini istiyorlar.bunun çare olmadığını gördüler.madem bu ihtimal vardı siz içindeyken neden yapamadınız da şimdikilerden bekliyorsunuz.demirtaşın yakaladığı başarılı çıkışı hazmedemeyen ve ilgisizliği unutulmayı kabullenmeyen bazı unsurlar hdp nin başarısını akp ile aynı pozisyona düşerek bozmaya çalışıyorlar.bu yanlıştan dönmelidirler.varacakları yer mehmet metiner in olduğu yerdir.

  1.dünya savaşı bitti - noname99

  Faşistliğin böylesi. 21 yüzyılda hala ulus devlet peşinde, üstelik mezepotamyada... . Bari şu ülkeden ders al...