Kandil-İmralı hattında trafik hızlandı

Kandil-İmralı hattında trafik hızlandı
Kandil-İmralı hattında trafik hızlandı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümetin ‘Demokratikleşme Paketi’ni açıklamasının ardından KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı’nın, pakete önümüzdeki hafta bir deklarasyonla yanıt vereceklerini açıklaması, Kandil-İmralı hattında trafiği hızlandırdı. Deklarasyonun içeriğinin Öcalan’ın ‘müzakere çağrısına’ gelecek yanıta göre şekilleneceği öğrenildi. Önceki gece Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile görüşen BDP ’liler, çözüm sürecinde gelinen noktayı masaya yatırarak, en kısa sürede İmralı’ya gitme taleplerini iletti. Edinilen bilgiye göre BDP’liler İmralı’da Öcalan ile yaptıkları görüşmenin ardından yeniden Kandil’e gidecek. KCK, İmralı’dan gelen değerlendirmeler ışığında deklarasyon yayımlayacak. Öcalan’ın mesajları ışığında KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı bir tutum belirleyerek deklarasyon yayımlayacak.
KCK’nın, hazırlayacağı deklarasyonla, demokratik paketten çok, ‘yeni format’ olarak adlandırılan sürece ilişkin yanıt vereceği öğrenildi. Kulislere yansıyan bilgiye göre KCK’nın açıklayacağını duyurduğu deklarasyonun içeriğinin hazırlanmasında, ‘müzakere teklifine’ ilişkin İmralı Cezaevi’nde bulunan Abdullah Öcalan’ın görüşü ve hükümetten gelecek mesajların belirleyici olacağı öğrenildi. Öcalan, heyeti ile yaptığı görüşmede sürecin ‘müzakere dönemine geçilmesi’ gerektiğini ifade etmişti.


  http://www.radikal.com.tr/115368711536871

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Beklenti - Ari Zerdüst

  Kürtlerin kimseden beklentisi olmamali.Kürtlerin evini soyan,sonrada calinan tüm varligini inkar edenler Kürtlerden caldiklarini geri vermede samimi degiler.Zaten samimiyetleri olsa calmazlardi.Kürtler her seyi kendi eleriyle yeniden yaratmak durumda. Ne AKP den, nede devleten beklenti icinde olmamalri gerekir.Kürtler den caldiklari degerler üzerinde palazlanan hirsizin imana gelecegini beklemek safliktir.Bunun icin diyaloga bile gerek yok.Paketen hakaret ciktigini daha ne zaman anliyacagiz?