Kandil simidinin katığı: Kahrolsun bağzı şeyler

Kandil simidinin katığı: Kahrolsun bağzı şeyler
Kandil simidinin katığı: Kahrolsun bağzı şeyler
Radikal yazarı Fehim Taştekin Miraç Kandili'ni Gezi Parkı'nda geçirdi: "Kıramadım, her ikram edenden aldım, hiç bu kadar kandil simidi yememiştim, şükürler olsun!"
Haber: FEHİM TAŞTEKİN - fehim.tastekin@radikal.com.tr / Arşivi

Dün gece Gezi’nin dehlizlerinde sinsi sinsi bu ülkeye pusu kuran o hain ‘ Beyaz Türkler’i aradım, durdum, bulamadım! Nezaketin abidelerine tosladım, utandım! Günlerdir ‘Beyaz Kuvvetler devrede’, ‘Meydanda yabancı var’, ‘Houston’dan ölüm emri’, ‘Organize işler' ve ‘Ağacın altından tahrik çıktı’ diye manşet atanlar da utansın. Asıl tahrikçiyi ört bas için gençlerin onur öfkesini ‘Ergenekoncu’, ‘ulusalcı’ ve ‘laikçi’ komplo olarak çerçevelemeye çalışanlar da utansın! Elbette puslu havayı seven de çıkıyor, çıkacaktır da. Ama Gezi’deki hakim bilinç düzeyinin ne komplocuya, ne darbeciye, ne vesayetçiye ne de şiddet düşkünü fırsatçılara tahammülü var.
Dün gece Miraç Kandili’ydi. Gençler ellerinde kandil simidi dağıtıyordu, kıramadım, her ikram edenden aldım, hiç bu kadar kandil simidi yememiştim, şükürler olsun! Düne kadar dışlandıkları sisteme canhıraş tutunanların yaşattığı utanca karşı, boynunda Beşiktaş atkısıyla "Ya Rabbi zalim sultana karşı hakkı haykıran gençleri eksik etme" diye yakaran İhsan Eliaçık gibi müminler olduğu için de şükürler olsun. Düne kadar ‘konuşmayı bile bilmeyen apolitikler’ diye yerdiğimiz 1990 kuşağının pırıl pırıl, kıvrak, ironik, nazik ve yaratıcı zekâsı Taksim’e nakşediyor: "Kahrolsun bağzı şeyler".
Normalde asla bir araya gelemeyecek insanların sloganları sloganlarına karışıyor. ÖDP Eşbaşkanı Alper Taş’a rastladım: “Böyle bir şeyin olabileceğini hiçbirimiz tahmin edemezdik, hepimiz şaşırdık.” Sadece Taş değil sosyologlar da şaşkın, siyasetçiler de. Gezi Parkı partilerden bağımsız siyasal kültürün eriştiği yeni seviyeye, yeni devreye işaret ediyor. Bunu ıskalayan sinik, müstehzi ve konvansiyonel siyasetin geleceği de yok. Gezi’nin ruhu kaos değil kaotik bir düzen içeriyor, zıtların bileşkesi olan orkestralar gibi. Tabii anlayana!


  http://www.radikal.com.tr/113650911365095

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  YEDİK(!). - Clear

  Efendim "espiri,ironi" falan filan varmış."BAZI" kelimesinin ortasına o yüzden (Ğ) harfi konmuşmuş,"baĞzı" olmuş.Bu espiriyi(!) anlayan,hiç çıkmamış ki dile getirememiş.Acaba bu kadar "bay nato" ya,kıvırtmayı yüksek IQ zanneden kişi,şu espiriyi bir açıklayıverse de biz "bay nato" lar da anlayıversek.Hııı? yoksa "tdk" dan nasibini alamamışları,nasiplendirmeyi üstümüze vazife bilmeyi sürdürürüz.

  bay nato... - emrahadilcan

  hemmen yetişip kurtarmış bizi cehaletten tdk gönüllüsü. sağolasın sen olmasan naapardı bu gençler. bizim de sana bi katkımız olsun boş göndermeyelim: espri, komiklik, ironi gibi şeyler var bu hayatta. sloganın kendisi zaten "komedi" olsun diye yazılmış ya hani, daha komik olsun diye oraya mutlaka ğ eklemişler midir mi olabilir mi ki acep?

  Iyi olsu aslina. - demokrat09

  Simdi Türkler biraz hisetsin nasilmis sadece biraz hak talep ettin icin hemen komplocu masa damgasini yemek. Gecmis olsun.

  İllegal Hizmet Örğütü !. - agop

  Efendi Hoca'nın gezi açıklamalarını Radikal'de göremedim.Bu HİZMET HAREKETİ legalse Efendisi neden ABD'den dönememektedir? Türkiye tam rayına oturuncaya kadar bizde ABD'de ikamet etmek istesek ABD müsade eder mi? Türkiye rayına ne zaman ve nasıl oturacak ? Hizmet hareketinin 'çerik ,çürük nesil'dediği direnişçileri ıslah yetkisi varsa ve legallerse; öyle hayalet gibi davranmayıp partileşsinler.Proğramlarına uygun davranıp davranmadıkları,çeşitli örğütlerindeki bazı kişilerin yabancı istihbarat örğütleriyle ilişkilerinin olup olmadığı araştırılsın.

  Dil. - Clear

  Yere koskoca bir slogan yazılıyor.Fotoğraflarla kamuoyuna yayımlanacak olan bir slogan "...BaĞzı..." kelimesini bağıra bağıra içeren...Dilimizde böyle bir kelime yok.Doğrusu "BAZI" olacak.Gençlerimize konuştukları şu dili de,adam gibi öğretseler ya da hiç olmazsa o slogan yazılırken bir zahmet birileri kontrol ediverseler,kimin neresi eksilir? Malum gezi parkı protestoları,tüm dünya medyasında yayımlanıyor.Adamlar,sözlükte arasalar, kelimeyi bulamayacaklar.