Kandil'deki büyük toplantı için gazeteciler buluştu

Kandil'deki büyük toplantı için gazeteciler buluştu
Kandil'deki büyük toplantı için gazeteciler buluştu

arşiv

Murat Karayılan'ın PKK'lılara çekilme talimatı vermesi beklenen büyük basın toplantısı için gazeteciler Kandil girişinde toplandı.

Radikal.com.tr - Çekilme sürecinde ilk somut adımın atılacağı ve KCK lideri Murat Karayılan’ın Türkiye topraklarındaki yaklaşık 2000 PKK ’lıya çekilme talimatı vermesi beklenen büyük toplantıya saatler kaldı.

Ulusal ve yabancı basından yüzü aşkın gazeteci, sabah saatlerinde Kandil’deki toplantıya gitmek için Kandil kasabası girişinde bir idari binada toplandı.

Toplantıyı Radikal adına Ezgi Başaran takip ediyor. Ezgi Başaran’ın aktardığına göre kasabaya ulaşmadan önce peşmergeye ait 5 kontrol noktasından geçen gazetecileri Kandil’e en yakın olan altıncı kontrol noktasında PKK’lılar karşıladı. Kendilerine daha önceden verilen listelerden isimleri kontrol edilen gazeteciler, daha sonra Kandil sıradağlarının İran sınırına yakın olan Ranya’dan Kandil bölgesine giriş yaptı.Kandil kasabasındaki bir idari binaya götürülen gazetecileri burada PKK yetkilileri karşıladı. Yarısı yabancı olan yüzden fazla gazeteciye önce çay ikram edildi. Ardından iki PKK’lı, gazetecilere Türkçe ve Kürtçe bir açıklama yaparak toplantının ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği ve gün içindeki programı anlattı.

Buna göre gazeteciler, gün içinde açıklanmayan bir saatte PKK’lılar tarafından alınarak Kandil’de toplantının yapılacağı yere götürülecekler. Gazetecilere kamera, fotoğraf makinesi ve bilgisayar gibi gereçleri alabilecekleri ancak güvenlik gerekçesiyle cep telefonlarını Kandil kasabasında bırakmaları gerektiği söylendi.

Murat Karayılan başkanlığındaki PKK heyetinin yapacağı önemli açıklamaların ardından gazeteciler tekrar kasabaya getirilecek. Gazetecilerin Kandil kasabasındaki idari binada bekleyişleri sürüyor. 

Ezgi Başaran'ın bugünkü yazısı için tıklayın: 

Kandil'de wi-fi yoktur?