Kandil'deki büyük toplantı için gazeteciler buluştu

Kandil'deki büyük toplantı için gazeteciler buluştu
Kandil'deki büyük toplantı için gazeteciler buluştu

arşiv

Murat Karayılan'ın PKK'lılara çekilme talimatı vermesi beklenen büyük basın toplantısı için gazeteciler Kandil girişinde toplandı.

Radikal.com.tr - Çekilme sürecinde ilk somut adımın atılacağı ve KCK lideri Murat Karayılan’ın Türkiye topraklarındaki yaklaşık 2000 PKK ’lıya çekilme talimatı vermesi beklenen büyük toplantıya saatler kaldı.

Ulusal ve yabancı basından yüzü aşkın gazeteci, sabah saatlerinde Kandil’deki toplantıya gitmek için Kandil kasabası girişinde bir idari binada toplandı.

Toplantıyı Radikal adına Ezgi Başaran takip ediyor. Ezgi Başaran’ın aktardığına göre kasabaya ulaşmadan önce peşmergeye ait 5 kontrol noktasından geçen gazetecileri Kandil’e en yakın olan altıncı kontrol noktasında PKK’lılar karşıladı. Kendilerine daha önceden verilen listelerden isimleri kontrol edilen gazeteciler, daha sonra Kandil sıradağlarının İran sınırına yakın olan Ranya’dan Kandil bölgesine giriş yaptı.Kandil kasabasındaki bir idari binaya götürülen gazetecileri burada PKK yetkilileri karşıladı. Yarısı yabancı olan yüzden fazla gazeteciye önce çay ikram edildi. Ardından iki PKK’lı, gazetecilere Türkçe ve Kürtçe bir açıklama yaparak toplantının ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği ve gün içindeki programı anlattı.

Buna göre gazeteciler, gün içinde açıklanmayan bir saatte PKK’lılar tarafından alınarak Kandil’de toplantının yapılacağı yere götürülecekler. Gazetecilere kamera, fotoğraf makinesi ve bilgisayar gibi gereçleri alabilecekleri ancak güvenlik gerekçesiyle cep telefonlarını Kandil kasabasında bırakmaları gerektiği söylendi.

Murat Karayılan başkanlığındaki PKK heyetinin yapacağı önemli açıklamaların ardından gazeteciler tekrar kasabaya getirilecek. Gazetecilerin Kandil kasabasındaki idari binada bekleyişleri sürüyor. 

Ezgi Başaran'ın bugünkü yazısı için tıklayın: 

Kandil'de wi-fi yoktur?


  http://www.radikal.com.tr/1131006113100611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hassasiyet - şetto

  bir hassasiyet edebiyatıdır almış başını gidiyor. nedir bu hassasiyet söyleyinde bizde bilelim. savaşta ençok etkilenen-yara alan kürtler, geceyarıları ansızın evi basılan, burda çolukmu var çocukmu var kadınmı var kızmı var namusmu var demeden paldır küldür içeri evlerine girilen kürtler; dilleri kimlikleri varlıkları inkar edilen kürtler; ölen çocuklarına hakaret edilen kürtler; hertürlü değerine hakaret edilen kürtler... kürtlerin bir hassasiyeti yokmu. yoksa kürtler kürt oldukları içinmi hassasiyetleri olamaz. kürtler kimsenin varlığınımı inkar etti, dilini-kültürünümü inkar etti değerlerinemi hakaret etti lazlar lazca araplar arapça çerkezler çerkezce türkler türkçe konuşmasınmı dedi, türkiyede bir değer varsa o bizimde değerimizdir dedik ve demeyede devam edeceğiz. ama şu "HASSASİYET" meselesini anlamadık gitti. nedir bu söyleyinde dikkat edelim. ha birtakım türklere ait olmayan beklentiler var. mesela kürtlerin varlığı tamam ama hakları yoktur diyen ve anadolu halkarını temsil etmeyen aslında kendini türkiyeli dahi görmeyen aklı havaide, pariste şurda burda olup burnu bir eyferkulesi havada olanlar var tabiki honların inkarcı zihniyetini hassasiyet olarak görmüyoruz maalesef

  özgür basın - dersim.

  özgür basın emekçilerinin de kandile gittiğ iddiasıyla hala tutuklu yargılandıkları gerçeğini unutmamak gerek.. bu gün türk ve dünya basını kandildeyken.

  yilmaz usb adli üye - M.yavuz

  Sn.Üye Murat Karayilanin bugüne Kadar bütün konusmalari yalnizca Türklerin degil bütün halklarin ve inanclarin hassasiyetlerini gözönüne alarak konusmustur .Bugün de öyle olucak.

  Başarabiliriz. - sabahattinali

  .Barış zor bir süreç belkide onlarca yıl sürecek zorlu bir süreç.ancak daha iyi bir yaşam için başarmak zorundayız bu topraklarda yaşayan her dilden her dinden farklılıklar dayatmalardan uzak eşitlik hukuğunda barış içinde yaşamak için kin intikam nefret duygularından kendini arındırarak kucaklaşmak barışmak zorunda. Bunu başaran toplumlar var bizde başarabiliriz.

  Basın toplantısı İHA'lar yüzünden yapılamıyor - cennetkursunu

  Basın toplantısına katılmak üzere giden gazetecilerin bildirdiğine göre bölgede yoğun İHA faaliyetleri yüzünden basın toplantısı yapılamıyor. Gazetecilerin bır kısmı geldikleri noktada bekletilirken, toplantının iptal edilme ihtimalinin olduğu gelen bilgiler arasında

  insanlar ölmesin - kullaniciadlikisi

  bütün ülkenin canı yanarken mhp nin varlık sebebine yaraşır şekilde kin ve nefret kusmasını anlıyorum da en azından meclisteki chp ve temsil edilmeyen diğer görüşlerin de bu sürece ilerleyen günelrde daha çok destek vermesini umuyorum. insanlarımız ölmesin, bakın ne güzel günler görecek o gençler...

  Bir kürt olarak. - yilmaz-usb

  İnşallah Murat Karayılanın yapacağı konuşmasında türklerin hasasiyetini gözeterekten konuşmasını saglıklı yapmasını umuyorum diliyorum.