Kandil'deki PKK lideri: Kimse bize gidin demedi

Guardian muhabiri Michail Howard, Kandil Dağı'nda gördüklerini anlatıyor. PKK liderlerinden Mizgin Ahmed, Iraklı yetkililer için "Kimse bize gelip burayı terketmemizi istemedi" demiş.

İSTANBUL - Türkiye - Irak sınırındaki gelişmeleri izleyen Guardian muhabiri Michael Howard bugünkü yazısında PKK liderlerinden biri olarak tanımladığı Mizgin Ahmed'in Iraklı yetkililer konusunda "kimse bize gelip burayı terketmemizi istemedi" sözlerini aktarıyor. Ahmed'in "biz terörist değiliz, bağımsızlık talebimiz yok, ayrılıkçı değiliz, Avrupa Birliği kriterlerine uyan bir Türkiye görmek, Kürtlerin de demokratik Türkiye içinde haklarına sahip olmasını istiyoruz." sözleri de gazete satırlarından İngiltere'deki okurlara ulaştırılıyor.

Michael Howard şöyle devam ediyor: "PKK'lılar Irak'taki Amerikan kuvvetlerine işbirliği çağrısıyla 10 mektup yazdıklarını söylüyorlar. Ama başvurdukları şiddet eylemleri kimsenin onlarla muhatap olmamasına yol açıyor. Irak'taki bir Amerikan yetkilisi 'Biz PKK ile iş yapmayız" deyip geçiyor. Örgütün askeri liderleri, bölgenin Kürt halkından da yok yere Türk ordusuna karşı saldırılarını artırdıkları için tepki görüyorlar. (bbc)