Kandil'e son zamanların en büyük operasyonu

Kandil'e son zamanların en büyük operasyonu
Kandil'e son zamanların en büyük operasyonu
Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarına son zamanların en geniş kapsamlı hava operasyonu düzenlendi.

DİYARBAKIR -  BDP lideri Selahattin Demirtaş'ın Kuzey Irak ziyareti öncesi 'çözüm sürecinde Kandil'e yapılan operasyonlar çok tehlikeli' açıklaması yaptığı sıralarda, 15 jetin Kandil Dağı'ndaki PKK kamplarına büyük bir operasyon düzenlediği ortaya çıktı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Irak’ın kuzeyinde bulunan PKK kamplarına yönelik 3 gün önce başlattığı operasyon dün gece de devam etti.

Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’ndan havalanan F-16 savaş uçakları, Irak’ın kuzeyinde istihbarat amaçlı keşif uçuşu yaptı. Gün boyu İnsansız Hava Araçları’nın yaptığı uçuşlardan elde edilen bilgiler sonucunda saat 18.00 sıralarında planlı operasyon kapsamında savaş uçakları mühimmat yüklü olarak yeniden havalandı.

’PARS’ VE ’ATMACA’ FİLOLARI KATILDI

Anlık istihbarat bilgisi ile yapılan operasyona, gece boyunca ’Pars’ ve ’Atmaca’ filolarına bağlı 15 savaş uçağı katıldı. Operasyon belli aralıklarla yaklaşık 7 saat sürdü.

İHA’lardan alınan görüntülerle anlık yapılan operasyonda, çok sayıda hedefe uçaklar bomba yağdırdı.

SON ZAMANLARDA YAPILAN EN BÜYÜK OPERASYON

Gece yarısından sonra saat 01.30’da tamamlanan operasyonun son zamanlarda gerçekleştirilen en kapsamlı operasyonlardan biri olduğu belirtildi.

Üç günden bu yana PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki kamplarında olağandışı insan hareketliliği tespit edildiğini ve operasyonun bu amaçla planlandığı öğrenildi.

Operasyon kapsamında PKK’lıların Kandil Dağı’nda bulunan yerleşim yerleri, yeni tespit edilmiş bazı sığınaklar, uçaksavar bataryaları ve bazı tesislerinin de bombalandığı belirtildi. Operasyonlarda tespit edilen hareketli PKK’lı grupların da zayiat verdiği bilgileri geldi.

Bu arada Diyarbakır 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı’na Eskişehir, Balıkesir ve Amasya’dan eğitim amaçlı 25 savaş uçağı geldi. Bu uçakların da ihtiyaç duyulması halinde operasyonlara katılabileceği belirtildi.

DHA - Felat BOZARSLAN


  http://www.radikal.com.tr/1123303112330313

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne öldürsem.. - dnzymn

  her tarafta barışın konuşulduğu süreçte ki, buna zerre kadar inancım yok, devlet ne öldürsem kar dır diyor. AKP faşizminin sürece , insana bakışı budur!

  kandil - ibrahimbaytak

  Kandil'e büyük bir operasyonu yapılmış Aldatmaca, sözde HALKA "terörle de mücadeleye devam ediyoruz" mesajı veriyorlar. Örgütün lideri APO ile görüşüp pazarlık yapıyorlar. Kandil ve Avrupa’da ki liderlere mesajları gidiyor. Peki uçaklar KANDİL’İ neden, kimi bombalıyor?

  Pkk - İndocolir

  Pkk denilen örgüt kendisini Kürt'lerin temsilcisi olarak görüyor ve Kürt'ler buna ses çıkarmıyorsa vay bu ülkenin haline.Pkk Kürt'leri temsil etmiyor.Çıkarları adına onu kullanan emperyalistlerin örgütüdür pkk...

  Bu İşi Öğrenin Biraz.. - evetisyan06

  Tamam samimiyetiniz yok, tamam faşistsiniz, tamam Kürtçülük deyince tüm doğruları unutursunuz ama biraz da usturuplu kouşun biraz da devlet denen şeyin dünyanın hiçbir yerinde bir terör örgütüne göz yummayacağını öğrenin. Siz gerçekten samimi olsanız devlete operasyon yapma dediğiniz kadar PKKya da silahları bırak derdiniz. Ama sizin dediğiniz PKK silahları bırakmasın, PKK ortalıkta silahlı gezsin devlet de onlara göz yumsun. Yoksa sözlerinizin faşistliğinizi açığa vurmaktan başka hiçbir anlamı yok. Allah'tan Türk halkı sizin kadar faşist değil yoksa Batıda bir tane Kürt barınamazdı, iş bulup yerleşemezdi.

  Bu da - mohiqan

  gösteriyor ki akp hükümeti barışa dair en ufak bir samimiyeti yok, sağ gösterip sol vurmak her zaman politikaları olmuştur, her zamanki gibi iyi yüzlü duruşlarını gösterdiler...

  Kolombiya modeli. - noname99

  Misilleme olmaz. Bu kadar uçak sağlam istihbarat olmadan da kalkmaz. Her iki tarafta abanın altından sopa gösteriyor. Pkk işler ters giderse bahara daha hızlı girmek istiyor. TC'de zayıf olduğumuzdan dolayı barış görüşmesi yapmıyoruz mesajı veriyor. Kolombiya modeli. Kanımca Kandilde silahlı güçler birikirken veya toplanırken saldırıldı. 30 yıllık pratik 1 ayda değişrmez.

  Öcalan benim icin bi Kürt olarak zaten ciddiyetini sarsti! - demokrat09

  Ondan vazgec bundan vazgec ne kaldiki kardesim? Bu kadar kan dökmeye o zaman ne gerek vardi? Ok savasi istemiyoruz ama baris icin herseyden vazgececemiz anlaminada gelmiyor. Öcalan gider Karayilan gelir. Karayilan gider Mahmut gelir. PKK gider DDKD gelir. DDKD gider Kürt harekati gelir. Yani bunlar sadece isimler. Kalici olan Kürt sorunu. Eyer bu anayasada kalici bi cözüm gelmezse o zaman Öcalan ciddiyetini kaybetmis olur onun yerine ciddi birisi gelir.