Kandil'in eteğindeki köylerden kentlere göç

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği hava operasyonunun ardından Kandil Dağı çevresinde bulunan köylerde yaşayan bazı ailelerin, büyük yerleşim yerlerine gittiği öne sürüldü.

ERBİL - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği hava operasyonunun ardından Kandil Dağı çevresinde bulunan köylerde yaşayan bazı ailelerin, büyük yerleşim yerlerine gittiği öne sürüldü.
Kandil Dağı çevresindeki, bölgesel Kürt Hükümeti'nin denetiminde olan Ranya, Kaladide ve Sergaser kasabalarında günlük yaşam devam ediyor. Bu bölgelerde yaşayanlar Türk uçaklarının bombardıman seslerini duyduklarını söyledi. Kürdistan Yurtsever Birliği peşmergelerinin denetimindeki 'Soran' adlı bölgeden Kandil Dağı'na çıkarken son yerleşim yeri olan Sergaser'in mülki idare amiri Abdullah İbrahim ise Kandil Dağı'nın eteklerinde olan köylerinde bombalamada etkilendiğini iddia etti. İbrahim, bombardımanda bir kadının öldüğünü, dört kişinin yaralandığı öne sürdü.
Operasyonun ardından PKK'lı teröristlerin etkin olduğu bölgedeki sivil yerleşim birimlerinden 175 ailenin göç ederek Sengaser'deki yakınlarının yanına yerleştiğini ileri süren İbrahim, Süleymaniye Valiliği'nden ödenek istenerek bu ailelerin kente yerleştirilmesi için çalıştıklarını söyledi.
Operasyonun ardından Kandil'e akın eden uluslararası basın da 'tanıklıklar' aktardı. Keletokan Köyü'nde AP'ye konuşan 44 yaşındaki Muhlis Kader, saldırı sırasında uyanık oldukları ve ailesiyle birlikte kaçtıklarını anlattı: "Arkamızda inanılmaz bir manzara bırakarak kaçtık. Yakındaki dağlardaki kayalara tırmandık. Köyümüzün ateşler içinde kaldığını gördük."
30 yaşındaki Soku Muhammed de, "Bizler siviliz, ne silahımız ne de PKK ile bağlantımız var" dedi.
Evini terk etmeye hazırlanırken afp'nin bulduğu 75 yaşındaki Hasan İbrahim, "Uçaklar geldiğinde hepimiz uyuyorduk. Kendimi dışarı zor attım" dedi.
New York Times gazetesinin bulduğu 'Kadir' adlı bir çobanın koyunları ve keçileri çöken ahırın altında kalırken kendisinin çocuklarıyla kaçtığını söyledi. Gazete, Kadir'in "Uçakların alçak seviyeden uçup bombalar attığını gördüm" sözlerini aktardı.
L.A. Times'ın konuştuğu köylüler, evlerinden kaçıp mağaralara sığındıklarını anlattı. Naşnil Bayz adlı bir öğretmen "Mağaralarda bizimle birlikte PKK'lılar bile vardı" dedi.
Barzani'ye bağlı 'Zagros TV' de isabet aldığını öne sürdüğü köylerden görüntüler yayımlandı. Görüntülerde yıkılan birkaç bina yer alırken Barzani'ye bağlı 'Kurdistan TV' de Koptan köyünde 45 yaşındaki bir kadının öldüğünü öne sürdü. Keletokan köyünde iki ev ve bir okulun yıkıldığı belirtildi. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Erbil ve Süleymaniye valilikleri ile sivil toplum kuruluşlarına operasyon sonucu mağdur duruma düşen vatandaşların yardımına koşmaları çağrısında bulundu. (dha, New Yort Times, L.A. Times)