Kandilli: Bölgede diri faylar var

Kandilli Rasathanesi'nden yapılan açıklamada, "Ağrı-Doğubayazıt-Iğdır üçgeni arasında kalan bölgede tali kırıklar çok parçalı olup, zaman zaman 5.0 ile 5.5 büyüklüğünde depremler üretebilirler" denildi.

Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Doğubayazıt'ta gerçekleşen depremin dış merkezinin Doğubayazıt-Iğdır arası olduğunu açıklandı. Depremin olduğu yere en yakın yerleşim birimlerinin Bosyayla, Bardaklı, Karabulak ve Sazoba olduğu bildirildi.
Bölgenin Kuzey Anadolu Fay Zonu ile Doğu Anadolu Fay Zonları'nın dışında, Ağrı bölgesi yerel fay sistemleri içinde yer aldığı belirtilen açıklamada, "Bölgede tanınmış diri faylar mevcuttur. Bu faylar Balık Gölü Fayı, Doğubayazıt Fayı, Iğdır ve Ağrı Fayları olarak adlandırılır" ifadesine yer verildi. Açıklamada depremin dış merkezinin Doğubayazıt Fay Sistemi'nin kuzeyi ile Iğdır Fay Sistemi'nin güneyi arasında yer aldığı ifade edildi. Bölgede aktif tali kırıklar bulunduğu ifade edilen açıklamada, "Ağrı-Doğubayazıt-Iğdır üçgeni arasında kalan bölgede tali kırıklar çok parçalı olup, zaman zaman 5.0 ile 5.5 büyüklüğünde depremler üretebilirler" denildi.
Bu arada Rasathane yetkilileri depremin süreye bağlı olarak hesaplanan aletsel büyüklüğünün (MD) 5.0 olduğunu, dalgalardaki genliklerden hesaplanan lokal büyüklüğünün (ML) ise 5.1 olarak belirlendiğini ifade ettiler. Depremin yerin 5 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirtildi.