Kandilli: Dünkü deprem karada olsa yıkardı

Kandilli: Dünkü deprem karada olsa yıkardı
Kandilli: Dünkü deprem karada olsa yıkardı
Kandilli Rasathanesi Müdürü Doğan Kalafat'tan Bozcaada açıklarında yaşanan depremin 'Karada olsa' yıkıcı olacağını açıkladı.

Radikal.com.tr - Kandilli Rasathanesi Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Doğan Kalafat'tan dün Bozcaada açıklarında yaşanan depreme ilişkin değerlendirmesinde, "Karada olsa yıkıcı olurdu" dedi. Kalafat şunları söyledi, "Ege’deki 6.2’lik deprem karada olsaydı yıkıma yol açardı. O, bu ne dedi bilmiyorum ama Japonya, San Francisco’da büyük deprem bekliyoruz. Biz İstanbul ’da bekliyoruz. Bu konuda ciddi çalışmalar yapan kurumlar var. Bununla ilgili teknolojik olarak bir çok yenilikler katılıyor. Bu depremlerin oluş mekanizmalarını daha hassas nasıl inceleriz diye, belki önceden tahmin ederiz diye ama inanın böyle bir şey yok. Erken uyarı sistemleri kullanılıyor. Deprem sonrasında doğalgaza, elektriğe ihtiyacımız var gibi çalışmalar yapılıyor."

"MİKRO DEPREMLER BİLE ALGILANABİLİR"

Mevcut imkanlarla Türkiye 'yi mümkün olduğu kadar iyi dinlemeye devam ettiklerini belirten Kalafat, "Deprem algılama eşiğimiz birkaç sene önce 3 civarıydı, bugün 2,5 indi. Marmara’da deprem algılama hassasiyeti 1,5 kadar düştü. Belki bunu önümüzdeki yıllarda ultra mikro depremlere kadar çekeceğiz. Veri olmadan yorum yapmak mümkün değil" dedi.