Kandilli rüyası nihayet gerçek

Tarihi Kandilli Kız Lisesi binası, Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı (KANKEV) öncülüğünde, Hacı Ömer Sabancı Vakfı ile İstanbul Valiliği katkılarıyla onarılarak Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürüldü.

İSTANBUL - Tarihi Kandilli Kız Lisesi binası, Kandilli Kız Lisesi Kültür ve Eğitim Vakfı (KANKEV) öncülüğünde, Hacı Ömer Sabancı Vakfı ile İstanbul Valiliği katkılarıyla onarılarak Sakıp Sabancı Kandilli Eğitim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürüldü.
Önceki akşam yapılan açılış töreninde Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, emeği geçen herkesi kutladı. KANKEV Yönetim Kurulu Başkanı Türkan Saylan ise 1986'da yanan ve dört duvar halinde kalan binanın, yedi yılda 9.5 trilyon lira harcanarak onarıldığını söyledi. Buradan elde edilecek gelirin Kandilli Kız Lisesi'nin fiziki ve eğitim yapısının geliştirilmesi için kullanılacağını belirten Saylan, "Biz bu okuldan Mustafa Kemal Atatürk'ün kızları olarak yetiştik. Öyle de kaldık ve sonsuza kadar öyle kalacağız" dedi.
Sabancı'nın katkısı çok
Eski bakan Nevzat Ayaz, eski İstanbul Valisi Kutlu Aktaş, eski Genelkurmay Başkanı emekli orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Kuleli Askeri Lisesi'nin komutanı olan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve İstanbul Valisi Muammer Güler olmak üzere birçok kişiden destek gördüklerini anlatan Saylan, Sakıp Sabancı'nın da 6.5 trilyon lira katkı sağladığını belirtti.
Muammer Güler, ortaya çıkan bu güzel eserin sosyal faaliyetler ve eğitim faaliyetlerinde de kullanılabileceğini belirterek, "Bu tür eserlerin yaşatılmasına katkı sağlamaya devam edeceğiz" dedi.
Sabancı'nın eşi Türkan Sabancı, eşinin salondaki fotoğrafını gösterip, "O da burada yanımızda. Sanki bana 'Neredesin hanım, seni özledim' diyor. Keşke hayatta olsaydı ve bu güzel eserin tamamlanmasından duyduğumuz sevinci bizimle paylaşabilseydi" dedi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da, kültürel olaylarda merkezin hak ettiği yeri alması dileğini iletti. Törene, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, ve eski Genelkurmay Başkanı Karadayı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.