Kandilli'de Altay gitti, Erdik geldi

İSTANBUL - Gülay Barbarosoğlu’nun istifasının ardından Boğaziçi Üniversitesi 2006 yılında Kandilli Rasathanesi Müdürlüğü görevine getirilen Gülay Altay, dün itibarıyla üç yıllık dönemini tamamladı.
Prof. Dr. Altay’ın yerine, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Erdik getirildi.
Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’nün açıklamasında yapılan değişiklik şöyle duyuruldu: “Ülkemizde yürütülen deprem izleme ve zararlarını azaltma alanındaki çalışmaların önemli bir odak noktası olan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün müdürlüğü görevini üç yıldır yürüten Prof. Dr. Gülay Altay, 7 Ağustos 2009 itibarıyla dönemini tamamlayarak Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyeliği görevine geri dönmüş ve kendisinden boşalan göreve Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Erdik getirilmiştir. Bilgilerinize sunarız.”
Kariyerini çok sayıda ödül, seminer, konferans sığdıran Prof. Dr. Mustafa Erdik, 200’ün üzerinde teknik makale ve altı da kitap yazdı.
Lisansını ODTÜ’de tamamlayan Mustafa Erdik, master ve doktorası için ABD’deki Rice Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Prof. Dr. Erdik, ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi Müdürlüğü, UNESCO Alp-Himalaya Bölgesi Depremselliği Projesi Yöneticiliği, United States Geological Survey kurumunda misafir araştırmacılık yaptı.
Birleşmiş Milletler Uluslararası Deprem Mühendisliği Birliği Direktörlüğü, Uluslararası Afet Zararlarının Azaltılması Onyılı Yönetim Kurulu Üyeliği gibi görevlerde bulunan Erdik ABD’nin Princeton Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyeliği görevini üstlenmişti. (Radikal)