Kandilli'den Jules Verne projesi

2006 yılındaki faaliyetleri basın toplantısıyla açıklanan Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, gelecek projesini açıkladı: "Jules Verne- 'nin Arzın Merkezine Seyahati gibi depremin merkezine seyahat edeceğiz."

İSTANBUL - 2006 yılındaki faaliyetleri basın toplantısıyla açıklanan Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, gelecek projesini açıkladı: "Jules Verne- 'nin Arzın Merkezine Seyahati gibi depremin merkezine seyahat edeceğiz."
"Son olarak Sivrice'de 5.9 büyüklüğünde önemli bir deprem meydana geldi. Bingöl civarında da önemli bir hareketlilik var ve bunun dikkatle izlenmesi gerekiyor" diyen Enstitü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, 2007 yılı itibarıyla son teknolojiye sahip geniş bantlı deprem istasyonu sayısında önemli artış sağlandığını anlattı.
Altay, bunun yanı sıra Marmara Denizi'nde Sivriada açıklarındaki faya sondaj yapmayı planladıklarını açıkladı. Ancak Kandilli olarak tek başlarına bunu yapamayacaklarını vurgulayan Altay, projenin uluslararası destekle yürütülmesi gerektiğini belirtti.
"Jules Verne'nin arzın merkezine seyahati gibi depremin merkezine seyahat edeceğiz" diyen Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat da, proje için yedi-dokuz kilometre derinliğe sondaj yapılarak sensörlerin yerleştirileceğini ve deprem sırasında neler olduğunu daha net bir biçimde öğrenebileceklerini anlattı. Kandilli'nin mevcut deprem istasyonlarında sensörler yaklaşık beş metre derinliğindeki kuyulara yerleştiriliyor.