@ismailsaymaz

Kandıra F Tipi 'süngerli oda' cezasını kabul etti

Kandıra F Tipi 'süngerli oda' cezasını kabul etti
Kandıra F Tipi 'süngerli oda' cezasını kabul etti

İnsan hakları savunucuları da yıllardır tecrit olarak nitelendirdikleri mahk mların tek başına kaldığı Süngerli oda ların kaldırılmasını istiyor.

Bir grup mahkûmun mektubuna 'sakıncalı' diye el koyan Kandıra F Tipi Cezaevi idaresi, kararın gerekçesinde 'süngerli oda uygulamasını' kabul etti.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kandıra 1 No’lu F Tipi’nde kalan Bedirhan Pamuk ve diğer tutuklular, kanser hastası tutuklu Mete Diş’le ‘soru - yanıt yollama’ yoluyla cezaevinde bir söyleşi yaptı. Bu söyleşi, bir mektuba eklenerek arkadaşlarına gönderildi. Fakat cezaevi idaresi, mektuba el koydu. Diş’in, söyleşide ‘süngerli odaya konduğu’ yönündeki ifadesini zararlı bulan Cezaevi Disiplin Kurulu, mektubunu yasakladığı mahkûma kararın gerekçesini de gönderdi. Gerekçede tutuklu ve hükümlülerin öteden beri ısrarla üzerinde durduğu ‘sürgerli oda’ gerçeği ilk kez doğrulanmış oldu.

‘Tedbir odalarıdır’ 
Kararda, ‘müşahede odası’ diye tabir edilen ‘süngerli oda’ için şöyle denildi: “Ceza infaz kurumumuzda iki adet müşahede odası vardır. Odaların tavan, taban ve duvarları süngerle kaplanmış olup brandayla muhafaza altına alınmıştır. Müşahede odaları kapalı devre kamera sistemi bulunmaktadır. Hükümlü ve tutuklular bu odaya alındıklarında görüntü takibiyle kontrol edilmektedir. Odalarda hükümlü tutukluların insani ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için temiz su, kirli su tesisatı bulunmaktadır. Odalar tutukluların kendilerine, arkadaşlarına veya kurum personeline zarar vermemeleri amacıyla geçici olarak alındıkları tedbir odalarıdır.” Kararda, mektup gönderen tutuklular kamuoyunda yüksek güvenlikli kapalı ceza infaz kurumlarının durumunu tartışmaya açmakla suçlandı.


  ETİKETLER:

  kanser

  ,

  Ceza

  ,

  cezaevi

  ,

  kurum