Kangal operasyonuna 9 tutuklama

Kangal operasyonuna 9 tutuklama
Kangal operasyonuna 9 tutuklama
Kangal Termik Santralı İşletmesi ile Demir Export Kangal Kömür İşletmesi'ne yönelik yapılan operasyon sonucu gözaltına alınan 13 zanlıdan dokuzu cezaevine gönderildi


SİVAS - Kangal İlçesi'nde bulunan Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü Kangal Termik Santralı İşletmesi ile Demir Export Kangal Kömür İşletmesi’ne yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 13 kişiden 9'u tutuklandı, 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Sivas İl Jandarma Komutanlığı, perşembe günü Kangal İlçe Merkezi’ne 30 kilometre uzaklıkta bulunan EÜAŞ’a ait Kangal Termik Santrali ile 6 kilometre yakınlarında bulunan kömür sahasını işleten ve bu kömürleri termik santrale satan Demir Export Kangal Kömür İşletmeleri’ne eş zamanlı olarak operasyon düzenlenmişti. İki kurum arasındaki kömür alışverişinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda, aralarında Kangal Termik Santrali İşletme Müdürü ile Demir Export Kömür İşletmesi Müdürü'nün da bulunduğu 22 şüpheli gözaltına alınmıştı. Sorgulanan zanlılardan 9'u, dün savcılığın talimatıyla serbest bırakılırken, diğer zanlılar adliyeye sevk edilmişti.
İşlemlerinin tamamlanmasının ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan 13 zanlıdan, aralarında Demir Export Kangal Kömür İşletmesi Müdür Yardımcısı Nizamettin İnsal ile EÜAŞ Kangal Termik Santrali İşletmesi Müdürü Ahmet Suat Üstün'ün de aralarında bulunduğu, 7'si Demir Export, 2'si ise EÜAŞ çalışanı, 9 zanlı sabaha karşı tutuklandı, 4 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.(dha)