Kani Beko: 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak istiyoruz

Kani Beko: 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak istiyoruz
Kani Beko: 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak istiyoruz
DİSK, KESK, TMMOB ile TTB düzenledikleri ortak basın toplantısıyla 1 Mayıs'ı Taksim'de, işçilerin yaşamını yitirdiği 1 Mayıs alanında kutlamak istediklerini bir kez daha vurguladı.

İSTANBUL - DİSK, KESK, TMMOB ile TTB düzenledikleri ortak basın toplantısıyla 1 Mayıs kutlama hazırlıklarını kamuoyuyla paylaştı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs’ı Taksim’de, işçilerin yaşamını yitirdiği 1 Mayıs alanında kutlamak istediklerini belirterek, “Dört örgütün genel başkanları olarak, İçişleri Bakanı ile görüşme talebimizi bugün kendilerine ilettik. Umarım bu adımımızın karşılığını alırız" dedi.

Şişli’deki DİSK Genel Merkezi'nde düzenlene toplantıya, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Hüseyin Demirdizen katıldı. Toplantıda konuşan Kani Beko, 1 Mayıs’ı tüm sendikalarla birlikte Taksim’de kutlamayı istediklerini, kutlamalarda Türk-İş ve Hak-İş’in de olmasını istediklerini belirterek, “Ancak biz bir araya geldiğimizde sanıyorum Türk-İş daha önce Zonguldak’ta, Hak-İş de Konya’da kutlama kararı almış" dedi.

'KAYBETTİĞİMİZ ARKADAŞLARIMIZIN ANISINA SAYGI İÇİN...'

4 örgüt adına hazırlanan ortak basın açıklamasını okuyan Kani Beko, “Tarihimize, kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına saygı için Taksim’de olmak istiyoruz” diyerek, “1 Mayıs dünyanın birçok ülkesinde resmi tatildir. Ve dünyanın her yerinde 1 Mayıslar kentlerin en merkezi meydanlarında kutlanır. Çünkü 1 Mayıs günü hayat durur. Türkiye ’de de pek çok ilde böyle olacak, kentlerin en merkezi meydanları işçi sınıfıyla buluşacak. Biz istiyoruz ki, İstanbul’da da bir gün olsun işçiler ve talepleri kentin en merkezi meydanına, Taksim’e taşınsın. 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için bir araya gelen DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak dost emek ve meslek örgütleriyle, demokratik kitle örgütleriyle, emek dostu siyasi parti liderleriyle görüşmelere başlayacak ve onlarla bu süreci kol kola örgütleyeceğiz" dedi.

'UMARIM 1 MAYIS İSTANBULLUYA VE İŞÇİLERE ZEHİR EDİLMEZ'

Kani Beko, bir soru üzerine Taksim Meydanı için İstanbul Valisi ile bir görüşmelerinin olmadığını belirterek, “Dört örgütün genel başkanları olarak, İçişleri Bakanı ile görüşme talebimizi bugün kendilerine ilettik. Umarım bu adımımızın karşılığını alırız. Umuyoruz ki 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü hukuk dışı, vicdanları sızlatan bir yasak inadıyla İstanbulluya ve işçilere zehir edilmez" diye konuştu.

(Özkan ARSLAN - İdris TİFTİKCİ / DHA)