'Kanı kanla yıkamayalım. Barışalım'

'Kanı kanla yıkamayalım. Barışalım'
'Kanı kanla yıkamayalım. Barışalım'

Yasemin Gezer barış çağrısı yapıyor.

Ailesi tehdit edilen abla 'Kanı kanla yıkamayalım. Barışalım' diyerek kardeşini öldürenlere barış çağrısı yaptıSEFA KIDIK

İSTANBUL – Sultanahmet Adliyesi’ne ağabeyinin yargılandığı cinayet davasını izlemeye giden 22 yaşındaki Sedat Gezer, Sultanahmet Meydanı’nda kimliği belirsiz kişilerce tabancayla vuralarak öldürüldü. Kardeşinin, ağabeyinin öldürdüğü kişinin yakınları tarafından öldürüldüğünü iddia eden Yasemin Gezer (27), diğer kardeşlerinin de tehdit edildiğini belirterek "Kanı kanla yıkamayalım. Gelin bu kanı durduralım. Suçluların cezasını devlet ve yasalar versin" diyerek, kardeşini öldürenlere barış çağrısı yaptı.

Murat Gezer, Kumkapı sahilinde üç ay önce mangal yapan iki aile arasında çıkan tartışma sonrası 31 yaşındaki Sıddık Demirel’i bıçaklayarak öldürdü. Sedat Gezer de, 4 gün önce ağabeyinin yargılandığı davayı izlemek gittiği Sultanahmet’e tabancayla başından vurularak hayatını kaybetti.

İKİ AİLE DE DİYARBAKIRLI
Basit bir olay nedeniyle başlayan tartışma sonrası Diyarbakır Ergani ve Çınar ilçelerinden olan 2 aileden karşılıklı birer kişi öldürüldü. Gezer ailesinin büyük kızı Yasemin Gezer, ağabeyi ile öldürdüğü kişinin arkadaş olduğunu söyleyerek, "Ağabeyim kaza sonucu arkadaşını, ardından onlar kardeşimi öldürdü. Acımız çok taze, ama bu olayların devamının gelmesinden korkuyoruz. Karşı taraf, sürekli tehdit haberleri gönderiyor. Telefonla tehditlerini sürdürüyor. Biz kanın kanla yıkanmasını istemiyoruz" dedi.

KANA KAN İSTERİZ DİYE ARACI GÖNDERDİLER
Ağabeyi cezaevindeyken babasına, karşı taraftan barışmak için aracılar geldiğini belirten Yasemin Gezer, "Babam da kan davası olmasın, diye bu teklifi kabul etti. Bizden kan parası olarak 100 bin TL istediler. Güngören'de bulunan evimizi satıp bu parayı denkleştirecektik. Ancak onlar parayı almaktan vazgeçtiler" dedi. Daha sonra Sıddık Demirel’in babasının aracılarla "Kanımıza kan isteriz" diye haber gönderdiğini iddia eden Yasemin Gezer, babasının da "Kanı kanla yıkamayalım. Barışalım" diye cevap gönderdiğini söyledi.

DEVLET YARDIM ETSİN
Mahkemeden kısa bir süre önce bir aracının babasını biriyle görüştürmek istediğini söyleyen Yasemin Gezer, "Babam da kabul etti. Bu kişi kardeşimi öldüren kişinin ağabeyiymiş. Babamı kucaklamış. Babam da kendi çocuğu öldürülmüş gibi çok üzüldüğünü söylemiş. Adam babamın elini öpüp, ‘Sizin canınıza kimse kıymayacak. Ben sizin güvencenizim’ diye konuşmuş. Babam o gün eve çok neşeli geldi. Ama ben işin bu kadar basit sonlamasından kuşkulandım. Babama bize tuzak kurduklarını söyledim. Bana kimse inanmadı. Savcılığa gidip can güvenliği isteyecektim. Mahkemeye, polisle gitsek bütün bunlar başımıza gelmeyecekti. Artık acı yaşamak istemiyoruz. 2002’de bir ağabeyim askerden hava değişimine geldiğinde intihar etti. Aynı yaşta bu kez de Sedat’ı bu cinayetle kaybettik. Ağabeyim cezaevinde. Geriye 3 kardeş kaldık. Şimdi kardeşim Ferhat’ı da böyle bir olaydan dolayı kaybetmek istemiyoruz. Bir an önce 2 aile arasında barış olmasını istiyorum. Devlet bize yardım etsin" dedi. (dha)