Kanlı kuyumcu soygununun bir faili yakalandı

Kanlı kuyumcu soygununun bir faili yakalandı
Kanlı kuyumcu soygununun bir faili yakalandı
Adana'da önceki gün bir kuyumcuyu soyan ve olay esnasında bir baba ile oğlunu öldüren soyguncuların elebaşı olduğu iddia edilen kişi Mardin'in Nusaybin ilçesinde Suriye'ye kaçmak isterken yakalandı.

MARDİN - ADANA – Adana’da önceki gün bir kuyumcuyu soyan ve olay esnasında bir baba ile oğlunu öldüren soyguncuların toplam 5 kişi olduğu ortaya çıktı. Mardin'in Nusaybin ilçesinde gözaltına alınan 20 yaşındaki Kemal Tekin'in çetenin ele başı olduğu ve Suriye 'ye geçmeye çalıştığı anlaşıldı. Kanlı soygunu gerçekleştiren 21 yaşındaki Abdullah Arslan, 24 yaşındaki Roşat Altun, 22 yaşındaki Derman Demir ile 15 yaşındaki Ö.Y.'nin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi. Ayrıca şüphelilere sahte kimlikle otomobil kiralayan 18 yaşındaki Y.A. ile kiralama şirketine verilen ehliyetin sahibi olduğu anlaşılan 37 yaşındaki M.A. ve otomobilin kiralandığını emniyete bildirmeyen şirket görevlisi 38 yaşındaki Ö.B.'nin de gözaltına alınarak sorgulandığı açıklandı.


VALİ COŞ OPERASYONU ANLATTI
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, düzenlediği basın toplantısıyla kuyumcuyu soyan şüphelilerle ilgili açıklama yaptı. Kuyumcu soygununa karışanlardan 2'sinin terör örgütü suçundan kaydı bulunduğunu belirten Coş, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde yakalanan şüphelinin soygun yapan çetenin ele başı olduğunu ifade ederek şu bilgileri verdi:

" Eylem 4 ayda planlanmış. Eylemi planlayan, katılanlar, kullanılan aracı kiralayıp, senetsiz ve belgesiz olarak kiralamaya kefil olanların hepsi belirlendi. Kimlikleri tespit edilen zanlıların adreslerine baskın düzenlendi. Konu ile ilgili toplam 4 kişi gözaltına alındı. Olayda kullanılan bir pompalı av tüfeği ile soygunun planlayıcısı olup, Mardin'de yakalanan zanlının soygun sırasında giydiği gömlek de elde edildi. Soygun ihbarı yapıldıktan 3 dakika sonra olay yerine giden polis ekipleri, çevredeki işyerlerinden 125 güvenlik kamerasının kaydına ulaştı. Toplanan güvenlik kameraları Asayiş Şubesi'nde oluşturulan özel ekip tarafından incelenerek olayın faillerine ulaşıldı. Kuyumcuya ait kameralardan soygunun toplam 56 saniye sürdüğü ortaya çıktı. Olayda kullanılan otomobilin kiralık olduğu anlaşılarak, kiralayan şahsın kimlik ve adres bilgilerinden şahıs temin edildiğinde, ehliyetinin ve kimliğinin çalındığı belirlendi. Kiralama şirketinin yakınındaki başka bir işyerinin güvenlik kamerasının kayıtlarından otomobili teslim alanların kimlikleri belirlendi. Bu olayın faillerinin daha önce de 2 ayrı silahlı soyguna karıştıkları ortaya çıktı. Olay ile ilgili 12 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Diğer şüpheliler için çember her geçen dakika daralıyor."


FATİH KARAÇALI / DHA