'Kanlı maketler sürücüye zararlı'

İstanbul yollarına konulan kanlı kaza maketlerindeki 'ölü mankenler' kaldırıldı. Uzmanlar: "Maketler de kalksın, bunlar sürücüyü depresyona sokar, aksi tesir yapar."
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - Emniyet'in İstanbul'un işlek yollarına koyduğu, üzerinde 'Kurallar yaşam için' yazılı hurda araçların içinde bulunan, cansız mankenler, tepkiler üzerine kaldırıldı. Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Ege, maketlerin de kaldırılmasını istedi.
İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, yaklaşık iki ay önce şehrin en işlek ve en çok kaza yaşanan yedi noktasına, üzerinde 'Kurallar yaşam için' yazılı trafik kazası maketi yerleştirdi. Anadolu Yakası'ndan Boğaz Köprüsü'ne girişte Ankara İzmit yol ayrımına, E-5 karayolu Göztepe Köprüsü, E-5 karayolu Cevizlibağ mevkisi, Çobanceşme-Sefaköy arasındaki Yandım Çavuş rampası ile Göztepe Vecdi Turan rampasına birer, Merter Ömür rampasına ise iki maket konuldu. Kaza yapmış araçların içlerine, sprey ve toz boyalarla kanlı görüntüleri olan cansız mankenler yerleştirildi. Ancak kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, araçlardaki kanlı kaza anını simgeleyen mankenler kaldırıldı. Yetkililer trafik kurallarının önemine dikkat çekmek için bu uygulamaya başvurduklarını söyledi.
Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ege ise yol kenarlarına yerleştirilen bu tür uygulamaların tek kelimeyle cinayet olarak değerlendirerek şunları söyledi: "ABD'de Clevland'da bu uygulama denendi ve maketin bulunduğu yerde 15 gün içinde meydana gelen kazalarda üç kişi öldü, yedi kişi yaralandı. İnsanlar psikolojik olarak olumsuz etkilendi. ABD ve benzeri ülkeler, bırakın yol kenarlarını, gazete ve televizyonlarda da artık bu görüntülere yer vermiyor. Yapılan heyecan testlerinde, bu maketleri görenlerin kalp atışının arttığı ve depresyona girdiği saptandı. Bu bir provokasyondur. Yol kenarlarına asılan 'Trafik Canavarı' logolu uyarı tabelaları da çok kaba. Bunları kaldırttık. Yol kenarlarında sadece trafik işaretleri olmalı. Bu işin tek çözümü vardır: Eğitim."