Kanlı pusunun ardından iki şüpheli araç aranıyor

Kanlı pusunun ardından iki şüpheli araç aranıyor
Kanlı pusunun ardından iki şüpheli araç aranıyor

Askerler saldırıya uğradıkları bu yolu her pazartesi kullanıyordu. fotoğraf: AHMET EKİCİ / aa

TOKAT - Tokat’ın Reşadiye ilçesinde meydana gelen saldırıda yaralanan üç asker Ankara’da GATA’ya sevk edilirken saldırıyı üstlenen olmadı. Türkiye’yi acı ve öfkeye boğan saldırıyla ilgili olarak şu ana kadar elde edilebilen bilgiler şöyle: 

* Saldırı 7 Aralık pazartesi günü Reşadiye ilçesi Sazak Karakolu yakınlarında saat 15.20’de meydana geldi.   

* Saldırıya uğrayan askeri araç her pazartesi günü erzak ve diğer ihtiyaçlar nedeniyle Reşadiye’ye gidip dönüyordu. Aynı gün Reşadiye ilçesinde pazar da kuruluyor.  

* Tokat Valisi Şerif Yılmaz, dün “Bölgede operasyonlar tüm hızıyla sürüyor. Ancak saldırıyı henüz üstlenen bir örgüt olmadı” dedi. Operasyonlar dün askeri keşif uçakları ve helikopterlerle sürdü. 

* Şişli Belediyesi’nin midibüs şoförü Aziz Ayna, saldırı günü İsmailiye köyünde bir cenazeye katılanları İstanbul’a geri götürüyordu. Siste ağır ağır ilerlerken yerde yatan üç kişiyi gördüler. Şoför mahalli boştu. Yaralı askerler yardım istiyordu. Sivil giyimli iki kişiyi önce terörist zanettiler. Sonra izinden gelen askerler olduğu anlaşıldı. Otobüstekileri indiren Ayna, yaralıları son sürat hastaneye götürdü. Ayna ve bazı köylüler olay sırasında bölgeden uzaklaşan bir otomobil gördüklerini söyledi. Görgü tanıklarının bir kısmı otomobilin beyaz, bir kısmı ise turuncu olduğunu iddia etti. 

* Reşadiye girişindeki güvenlik kamerasıincelendi. 60 plakalı bir minübüsün o gün üç kez  Sazak yönüne gitmesi dikkat çekti. İncelenen 34 plakalı otomobilin plakası sahte çıktı. (dha)

***
İnternet kafedeydiler
Tokat’ın Reşadiye ilçesinde pazartesi günü pusuya düşürülüp şehit edilen askerlerin saldırıdan kısa bir süre önce ilçedeki bir internet kafeye gittikleri belirlendi. İkisi sivil yedi askerin saat 12.53’te içeri giriş yaptıkları ve saat 13.18’e kadar burada kaldıkları belirlendi. Askerlerin son  görüntüleri internet kafenin güvenlik kamerasına da takıldı. Saldırı saat 15.20’de meydana geldi.

***
Sisten göz gözü görmedi
Ambulans şoförü Aydın Yıldız: Saldırının olduğu bölge bölgede yoğun sis nedeniyle 2 metreden ilerisi görünmüyordu. Aşağıda ise hava güzeldi. Yolda çatışmanın olduğunu öğrendik. Devlet Hastanesi’ne ilk getirdiğim ilk asker yaralıydı. İkincisi şehit. 

Ambulans şoförü Karahan Atasoy: 112’ye gelen ihbar üzerine bölgeye gittik. Sis nedeniyle biz de hareket etmekte zorlandık. Askeri aracın saldırı sırasında her tarafının delik deşikti. Aracın lastikleri patlamış, camları kırılmış, her tarafı delik deşik haldeydi.