@ismailsaymaz

Kanlıların İstanbul barışı

Batman'daki arazi kavgası sonucu iki kişinin ölümü ve iki kişinin yaralanmasıyla başlayan kan davası, 36 yıl sonra 'barışla' bitti. Aynı aşiretten Akdi ve Altuntaş aileleri, dualar ve Kürtçe 'Barış istiyoruz' sözleriyle kucaklaştı, aynı sofraya oturdu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Batman'daki arazi kavgası sonucu iki kişinin ölümü ve iki kişinin yaralanmasıyla başlayan kan davası, 36 yıl sonra 'barışla' bitti. Aynı aşiretten Akdi ve Altuntaş aileleri, dualar ve Kürtçe 'Barış istiyoruz' sözleriyle kucaklaştı, aynı sofraya oturdu.
Kozluk ilçesine bağlı 10'u aşkın mezra, 'Tırmok Aşiretine bağlı. Aşirete mensup Akdi ve Altuntaş aileleri, 1968'de çıkan bir arazi kavgasında birbirine girdi. Silahlar çekildi ve biri kadın, iki kişi öldü, iki kişi de yaralandı. Nüfusları bini bulan her iki aile zaman içinde İstanbul, Kurtalan, İzmir, Diyarbakır ve Batman'a dağıldı. Akdiler Ümraniye'ye, Altuntaşlar ise Bağcılar'a yerleşti. O günden bu yana hiç konuşmadıkları halde kan davasına bir kurşun daha eklemediler. Ancak 'barıştırma' önerilerini de geri çevirdiler. Ta ki Demokratik Halk Partisi (DEHAP), arabulucu olana değin...
DEHAP'lılar devrede
Barışmayı kabul eden iki aile, dün DEHAP Bağcılar İlçe Binası'nda buluştu. İlk gelen, ev sahibi Altuntaşlar oldu. Ailenin büyüğü Reşat Altuntaş, kan davasında ağabeyini yitirmişti. Altuntaş, geçmişi unutup barış istiyordu:
"Olan olmuş, ölen ölmüş. Tüm dünya demokrasi ve özgürlük istiyor. Bizim küs kalmamız, bu kini sürdürmemiz doğru olur mu?"
Konuk Akdiler, binaya en son geldi. Aile büyükleri Hasan Akdi de Altuntaş gibi, kan davasının artık son bulmasından yanaydı.
'En büyük erdem, barış'
İlçe binasını her iki ailenin ve partinin üyeleri tıka basa doldurdu. Çoğu erkek, 500'e yakın konuk, barışı konuştu. Arkalarında, 'En büyük erdem barıştır' yazılı pankart bulunan kürsüye, Kürtler arasında 'Seyyida' adı verilen ileri gelenler oturdu. İleri gelenlerin her biri, barışın hem çağın gerekliliği hem de İslam'ın bir emri olduğunu söyledi.
Kürtçe konuşmaları imamın Kürtçe duası ve okunan Kuran izledi. Avuçlar, Türkçe 'Barış' anlamına gelen 'Aşiti' için kalktı, yüze götürüldü, yere indirildi.
DEHAP Bağcılar İlçe Başkanı Lezgin Bingöl'e göre, bugün kutsal bir gündü. İki ailenin barış istemesi husumeti bitirmiş, yeni bir sayfa açmıştı. Barış törenine katılmak için Tekirdağ'dan gelen Batmanlı Mehmet Barış için 'barış kadar güzeli yoktu.' Ve iki aile, sonunda zoru başarmıştı.
Barış annesi Nazime Avras, Diyarbakırlıların 'meles', Bitlislilerin
'şaşik' ve Mardinlilerin 'tarhi' adını verdikleri başörtüsünü gösterip, "Barış annelerinin beyaz örtüsüne kan düşmesin" dedi. Diyarbakırlı Emine Murtay'a göre ise bu ülkeye ne geldiyse cahilliktendi: "Küçüktüm. Ya beş ya altı yaşındaydım. Teyzemin eşini amcasının oğlu öldürdü. Kavganın sebebi araziye ulaşan suyu kimin paylaşacağıydı. Biri toprağa, diğeri hapse girdi. Hapse giren, çok geçmedi, ince hastalıktan öldü. Vuranın iki kızını kan bedeli diye ölenin iki oğluna verdiler. Şimdi mutlular ya, böyle mi olmalıydı?"
Barış halkası
Dualar bittikten sonra iki ailenin büyüğü, zılgıtlar eşliğinde birbirlerine çiçek verdi, kucaklaştı, öpüştü. Sonra iki ailenin onlarca üyesi halka yapıp birbirleriyle kucaklaştı, barıştı. Barış yemeğinin ardından sigaralar sunuldu, yakıldı. Altuntaş, Akdileri çay içmek için evlerinde ağırladı. Yarın (bugün) sıra Akdilerindi.


    http://www.radikal.com.tr/7559647559640

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.