Kanser cahilliği kaygılandırdı

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nın yaptırdığı anket, katılımcıların yüzde 80'inin, kanser konusunda bilgisinin yetersiz olduğunu ortaya koydu.

İSTANBUL - Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı'nın yaptırdığı anket, katılımcıların yüzde 80'inin, kanser konusunda bilgisinin yetersiz olduğunu ortaya koydu.
Anket, kanser hastası olmayan 17-79 yaş arası 630 kişiye uygulandı. Katılımcıların yüzde 87'si kanserin ölümcül, yüzde 13'ü de bulaşıcı olduğunu ifade etti. Anket, katılımcıların yüzde 41'inin kanser tedavisi, yüzde 24'ünün de kanserden korunma hakkında hiçbir görüşlerinin bulunmadığını da ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 16'sı, kansere yakalandıklarında tanıyı bilmek istemediklerini, yüzde 11'i de çare olarak dua ve alternatif tıp yöntemlerine başvuracaklarını belirtti. Araştırmayı yöneten Yrd. Doç. Dr. Rıza Çetingöz, anketin yapıldığı İzmir'in, Türkiye'nin üçüncü büyük kenti olmasına ve okuryazar oranının yüksekliğine dikkat çekerek, sonuçların kendilerini kaygılandırdığını belirtti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  İzmir

  ,

  kanser