Kanser haritası çıkarılıyor

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin kanser haritasını çıkarıyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Mücadele Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'de 500 bine yakın hanede kanser taraması yapılacağını söyledi.

ANKARA - Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin kanser haritasını çıkarıyor. Sağlık Bakanlığı Kanserle Mücadele Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye'de 500 bine yakın hanede kanser taraması yapılacağını söyledi.
Tuncer, sadece Karadeniz Bölgesi'nde 50 bin hanede kanser anketi yapıldığını belirterek Karadeniz'de kansere yakalananlarda bir artış beklediklerini, ancak bu artışın Türkiye genelindeki yüzde 6 artışla paralel olduğunu düşündüklerini söyledi. Tuncer, 1986'da Çernobil Nükleer Santralı'nda meydana gelen kaza sonucunda Karadeniz Bölgesi'nin maruz kaldığı radyasyon miktarı ile kanser vakalarının artıp artmadığına ilişkin Karadenizlilerin içini rahatlatmak adına bir araştırma başlattıklarını belirterek şu bilgileri verdi:
Pilot bölge Karadeniz: 'Kanser Risk Çalışması' Karadeniz'de pilot olarak başlatıldı, gelecek yıl Türkiye geneline yaygınlaştırılacak. Bu yılın sonunda Karadeniz Bölgesi'ndeki taramanın sonuçlarını alacağız. 2006'da da Türkiye genelinde yaygınlaştıracağız.
Hedef tüm Türkiye: Kanser araştırması için aktif kayıtçılar yetiştirildi. Bunlar, kanserli hastaları tek tek kayıt altına alıyor. Amacımız tüm kanser vakalarını kayıt altına alıp sayısal bir veri ortaya koyabilmek. Hane halkı araştırması için de eğitimli anketörlerimiz çalışıyor. Pilot illerde anket yapılıyor.
Kanserliye ayrı anket: Kapısını çaldığımız hanede, eğer kanserli bir hasta varsa, ona ikinci bir anket daha uygulanıyor. Anketlerimiz sadece bilgi almaya yönelik değil. Aynı zamanda bölgedeki halkın kanser konusunda bilinçlenmesini de sağlıyoruz.


    http://www.radikal.com.tr/7659837659830

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.