Kanser hastası Leyla Durmaz da gözaltında

Kanser hastası Leyla Durmaz da gözaltında
Kanser hastası Leyla Durmaz da gözaltında
KESK üyelerine yönelik operasyonda Ankara'da gözaltına alınan hemşire Leyla Durmaz'ın kanser hastalığın nedeniyle kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördüğü öğrenildi. İstanbul'da da 3 aylık bir bebek annesiyle birlikte nezarethanede.

Radikal.com.tr - Savcılık tarafından haklarında gözaltı kararı çıkarılan ve tamamına yakını Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi olan çok sayıda kişi, bu sabah erken saatlerde başlayan operasyonlarla, “DHKP-C örgütüyle bağlantılı olmak” iddiasıyla gözaltına alındı. Birçok ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında hakkında gözaltı kararı olan kişi sayısının 167 olduğu belirtiliyor.

Operasyon kapsamında KESK Genel Merkezi’nde de arama yapılıyor. Gözaltına alınanlar arasında KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek, Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Erdal Korkmaz ile KESK ve bağlı sendikalarının pek çok yöneticisi ve üyesi yer alıyor.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de sendika genel merkezinde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Üyelere dönük keyfi gözaltı ve tutuklamalarla KESK’in sindirilmeye çalışıldığını” söyleyen Özgen, soruşturma gizliliği gerekçesiyle kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda bilgi alamamaktan yakındı ve gözaltındaki üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.


Kanser hastası ve bebek de var 

Bu arada, operasyonlar kapsamında Ankara ’da gözaltına alınan Leyla Durmaz’ın iki yıldır kanser tedavisi gördüğü öğrenildi. KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi olan hemşire Leyla Durmaz kemoterapi tedavisi görüyordu. Leyla Durmaz’ın avukatı Deniz Özbilgin, müvekkilinin 5 Kasım tarihinden itibaren heyet raporuyla görevinden de izinli sayıldığını ve bir süredir devam eden kemoterapi ve radyoterapi tedavileri nedeniyle bağışıklık sisteminin son derece zayıf olduğunu söyledi. Radikal.com.tr’ye konuşan, Özbilgin, ‘kaçma şüphesi olduğu’ gerekçesiyle gözaltına alınan Leyla Durmaz’ın genel sağlık tablosunun nezarethenede kalmasına elverişli olmadığın belirterek, “Şu an ilaçlarını da kullanamıyor. Derhal serbest bırakılması için başvuru yapacağız” dedi. Durmaz’ın evinin sabaha karşı 03.00-04.00 sıralarında basıldığını belirten avukat Özbilgin, ilaçlarının da yanında olmadığını söyledi. Özbilgin İstanbul ’da gözaltına alınan bir çiftle birlkte 3 aylık bebeklerinin de nizarethanede olduğu bilgisini aldıklarını söyleyerek, “Bu yapılan söylendiği gibi bir terörle mücadele operasyonu değildir. Bebekleri gözaltına alarak mı terörle mücadele ediliyor” dedi.

“Yasadışı DHKP-C örgütü adına faaliyet gösterme” şüphesiyle gözaltına alınan kişilerin tamamına yakınının KESK üyesi olduğu ve aynı zamanda “Haklar ve Özgürlükler Platformu” çatısı altında siyasal faaliyet yürüttükleri belirtiliyor.


  http://www.radikal.com.tr/112203511220357

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  önyargı - ahmetsomut

  önyargı bir kestirimdir, tahmindir. Her zaman yanlış çıkacak diye birşey yok. Ben her ölümcül hastanın affedilmeyi haketmediğini DHKP-C saldırısında gördüm. Yani delilim var. Bu insanlar affedilse bile ciddi takip edilmeli. Örgütlerin eline kamikaze olmalarına izin verilmemeli. Ölümcül hasta son günlerini huzurlu yaşasın diye affedilir. Adama merhamet et bırak, sonra gitsin bombalasın masumları öldürsün. Olmaz bu!

  ahmetsomut - jooma

  senin gibi bu duruma insani bir yaklaşımda bulunmayan birine ne açıklama yapılabilir ki?! önyargılarla yaşamak zaten rahat ve sorunsuz!. sorgulamak, irdelemek, eleştirmek zor olan sana bir gömlek büyük gelir.

  Kanser olan - anaximenes

  Leyla Durmaz değil bu düzenin kendisi ve sahipleridir. Hastalığı ilerledikçe saldırganlaşıyor, kendi çürümüşlüklerini bütün topluma dayatıyorlar.

  valla bilemem - ahmetsomut

  Kanser hastası olması bizde merhamet doğuruyor. Ama DHKP-C ve türevi solcu, sağcı, ıvırcı, zıvırcı örgütlerde bomba olmaya hazır kamikaze adayı düşüncesi oluşturuyor. ABD elçiliğini bombalayan adam da Ahmet Necdet Sezer'in affettiği hastalardan çıktı.

  BAŞBAKAN ARTIK BU KAFA KARIŞIKLIGINA SON VERMELİ - semi ekrem

  Yargısı güvenligi bir çuval inciri berbat etmek için hala kamuoyunu daha önceki beraat kararlarında hastalıgı öne çıkmış tutkluları serbest kalmasına sevinirken bu tahliye kararlarını destekleyerek hükümete övgü dizmiştik şimdi bu övgüyü bir anda hamarat savcıların başrolünü aldıgı bir grup cevval polislerin operasyonu ile tutklana insanların suç işledigine ben inanmıyorum yakında beraat ettiklerinde bunların hakkını nasl verecekler çok merak ediyorum kanser hastası bir hemşirenin cocugu ile nezarete girmesi vicdanları yaralar bu kabul edilemez insan haklarına aykırı bir şeydir kınıyorumm..

  FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA OLMAKTIR! - deniz1978

  Gerçek olan faşizmdir! AKP’nin faşist terörüdür. Halkın her kesiminin faşist terörle sindirilmek istendiğidir. AKP’nin 4. yargı paketleri -“reform-meform” ne diyorsahalkın sindirilmesine, teslim alınmasına hizmet etmektedir. 4. Yargı paketiyle ağzına kadar tıka basa dolan hapishanelerde belli bir boşaltma yapacak olan AKP, “denetimli serbestlik yasası” ile bütün ülkeyi hapishaneye çevirecek. İnsanları kendi kendinin gardiyanları yapacak. AKP’nin yönetememe krizi büyüdükçe faşist terörü de büyüyecek. Onun için; kimse demokratikleşme hayallerine kapılmasın. Bugün AKP’nin saldırıları her alanda pervasızca sürerken yapılması gereken FAŞİZME KARŞI OMUZ OMUZA OLMAKTIR!

  ÇÖZÜM; FAŞİZME KARŞI SAVAŞMAKTIR! - deniz1978

  KÖROĞLU (1581) ... Vurun koçaklarım meydan günüdür Ölümden korkmayın dünya fanidir Onlarınki çalıp çırpma dinidir Tuna seli gibi kanlar akmalı Yetim ekmeğini yemeli beyler Zehirli gömleği giymeli beyler Öç nasıl alınır görmeli beyler Köşkün sarayını yıkıp yakmalı Başlarını kesin koyun meydanda Etlerini bırakmalı meydanda Unvan para etmez meydanda Beyşehri'nin temelini sökmeli Köroğlu der yine n'oldu n'olacak Bunların efkarı bizi alacak Mehmet Bey Şerif Bey bura gelecek Omuzların delip mumlar dikmeli