Kanser hastası Leyla Durmaz da gözaltında

Kanser hastası Leyla Durmaz da gözaltında
Kanser hastası Leyla Durmaz da gözaltında
KESK üyelerine yönelik operasyonda Ankara'da gözaltına alınan hemşire Leyla Durmaz'ın kanser hastalığın nedeniyle kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördüğü öğrenildi. İstanbul'da da 3 aylık bir bebek annesiyle birlikte nezarethanede.

Radikal.com.tr - Savcılık tarafından haklarında gözaltı kararı çıkarılan ve tamamına yakını Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi olan çok sayıda kişi, bu sabah erken saatlerde başlayan operasyonlarla, “DHKP-C örgütüyle bağlantılı olmak” iddiasıyla gözaltına alındı. Birçok ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında hakkında gözaltı kararı olan kişi sayısının 167 olduğu belirtiliyor.

Operasyon kapsamında KESK Genel Merkezi’nde de arama yapılıyor. Gözaltına alınanlar arasında KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek, Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Erdal Korkmaz ile KESK ve bağlı sendikalarının pek çok yöneticisi ve üyesi yer alıyor.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de sendika genel merkezinde konuyla ilgili bir açıklama yaptı. “Üyelere dönük keyfi gözaltı ve tutuklamalarla KESK’in sindirilmeye çalışıldığını” söyleyen Özgen, soruşturma gizliliği gerekçesiyle kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda bilgi alamamaktan yakındı ve gözaltındaki üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.


Kanser hastası ve bebek de var 

Bu arada, operasyonlar kapsamında Ankara ’da gözaltına alınan Leyla Durmaz’ın iki yıldır kanser tedavisi gördüğü öğrenildi. KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi olan hemşire Leyla Durmaz kemoterapi tedavisi görüyordu. Leyla Durmaz’ın avukatı Deniz Özbilgin, müvekkilinin 5 Kasım tarihinden itibaren heyet raporuyla görevinden de izinli sayıldığını ve bir süredir devam eden kemoterapi ve radyoterapi tedavileri nedeniyle bağışıklık sisteminin son derece zayıf olduğunu söyledi. Radikal.com.tr’ye konuşan, Özbilgin, ‘kaçma şüphesi olduğu’ gerekçesiyle gözaltına alınan Leyla Durmaz’ın genel sağlık tablosunun nezarethenede kalmasına elverişli olmadığın belirterek, “Şu an ilaçlarını da kullanamıyor. Derhal serbest bırakılması için başvuru yapacağız” dedi. Durmaz’ın evinin sabaha karşı 03.00-04.00 sıralarında basıldığını belirten avukat Özbilgin, ilaçlarının da yanında olmadığını söyledi. Özbilgin İstanbul ’da gözaltına alınan bir çiftle birlkte 3 aylık bebeklerinin de nizarethanede olduğu bilgisini aldıklarını söyleyerek, “Bu yapılan söylendiği gibi bir terörle mücadele operasyonu değildir. Bebekleri gözaltına alarak mı terörle mücadele ediliyor” dedi.

“Yasadışı DHKP-C örgütü adına faaliyet gösterme” şüphesiyle gözaltına alınan kişilerin tamamına yakınının KESK üyesi olduğu ve aynı zamanda “Haklar ve Özgürlükler Platformu” çatısı altında siyasal faaliyet yürüttükleri belirtiliyor.