Kanser 'ikaz' eder

Kanser Haftası nedeniyle Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, akciğer kanseri en sık rastlanan kanser türü. Bu kanser yüzde 90 oranında sigaraya bağlı olarak görülürken, ilaç yapımında kullanılan maddelere, radyasyon ve hava kirliliğine maruz kalanlar da yüksek risk grubunda.

ANKARA - Kanser Haftası nedeniyle Ankara Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, akciğer kanseri en sık rastlanan kanser türü. Bu kanser yüzde 90 oranında sigaraya bağlı olarak görülürken, ilaç yapımında kullanılan maddelere, radyasyon ve hava kirliliğine maruz kalanlar da yüksek risk grubunda.
Erken tanı ve tedavinin büyük önem taşıdığı kanser türlerinin yedi önemli işareti ise şunlar:
Rahim ve makattan gelen anormal kanama veya akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik veya sertlikler, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde büyüme, kanama, renk değişikliği ve yara, normal olmayan kanamalar, iyileşmeyen yaralar.
Sigara ve alkol kullanımı, bazı virüsler, hava kirliliği ve kötü beslenme kanserin nedenleri arasında yer alırken, korunma yolları şöyle:
Sigara ve tütün kullanmayın, alkollü içeceklerden kaçının, yeterli ve dengeli beslenin, aşırı güneş altında korunmasız kalmayın, işyerini sağlık koşullarına uygun hale getirin, doktor tavsiye etmedikçe röntgen filmi çektirmeyin, yılda bir sağlık muayenesi yaptırın.
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü 2003 verilerine göre Ankara'da 6 bin 911'i erkek, 5 bin 811'i kadın olmak üzere 12 bin 722 kanser olgusu saptanan hasta var. 0-4 yaş grubunda 187 hasta bulunurken, en fazla hasta sayısı 65 yaş üzeri.