Kanser ilacından tasarrufa savaş açtı

Tasarruf için kanser ilaçlarına getirilen kısıtlama birçok hastanın hayatını tehdit ederken, İzmirli eğitimci Sami Özdemir devletin ödemediği ilacı kullanmazsa hayatı riske girecek eşi ve aynı durumdakiler için hukuk...
Haber: NESRİN COŞKUN / Arşivi

İZMİR - Tasarruf için kanser ilaçlarına getirilen kısıtlama birçok hastanın hayatını tehdit ederken, İzmirli eğitimci Sami Özdemir devletin ödemediği ilacı kullanmazsa hayatı riske girecek eşi ve aynı durumdakiler için hukuk mücadelesine girişti.
İzmir'de, Türk Eğitim Sen 1 No'lu Şube Başkanı Özdemir'in öğretmen eşi Mevlüde Özdemir'e meme kanseri tanısı koyuldu. Ameliyat edilen ve kemoterapiye başlanan Özdemir'in bir yıl 'Trastuzumab' adlı ilacı kullanmasına karar verildi. Özdemir, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Sağlık Kurulu'nun raporuyla Sağlık Bakanlığı'na başvurdu ancak kendisine 'kısıtlama genelgesi' yollandı. Özdemir'e, ilacın dokuz haftalık bölümünün ödendiği söylendi. Oysa hastalığın nüksetmemesi için üç haftada bir, bir yıl boyunca kullanması gerekiyordu.
Bunun üzerine eşi Sami Özdemir telefonla Sağlık Bakanlığı yetkililerine ulaştı ancak iddiasına göre kendisine 'sahtekârlık' yolu gösterildi: "İlacın uzun süreli bedelinin ödenmesi için hastalığın metastas yapmış olması gerektiği belirtildi, doktorumuzdan bu yönlü rapor almamız istendi. Bu kabul edilemez. Bu ilacı alamadığı için hayatı riske giren sadece benim eşim değil. Bu ilacın bir yıllık bedeli 60 bin YTL. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de durumu bir mektupla bildirdim. Ayrıca genelgenin iptali için Danıştay'a başvurdum. Mücadelemiz, bu tedaviyi görmesi gereken tüm hastalar için."