@idrisemen

Kanser simsarları!

Kanser simsarları!
Kanser simsarları!
Polis Mısır, Suriye ve Libya kökenlilerin de olduğu sahte ilaç çetesine baskın yaptı. Çetenin özellikle sahte kanser ilaçları sattığı belirlendi. Ecza depolarına ve eczanelere de baskın oldu.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi
İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye ’ye sığınan Suriyeliler yasadışı işlere karışmaya başladı. İstanbul polisinin sahte kanser ilacı üreterek piyasaya süren şebekeye yaptığı operasyonda 9 Suriyeli, 1 Mısırlı, 1 Azeri kökenli olmak üzere 60 kişi gözaltına alındı. Çetenin ilaç yapımında kullanılan etkin maddelerin Suriye, Mısır, İran, Libya gibi yerlerden getirdiği, Türkiye’de özel depolarda karıştırıldığı belirlendi. Sahte ilaçların Çapa Onkoloji Hastanesi gibi kanser hastalarının tedavi olduğu yerlerde Suriyeli simsarlar aracılığıyla satıldığı da tespit edildi. 

WSJ haberiyle başladı 

ABD’de yayın yapan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, 2 yıl önce Türkiye’nin sahte kanser ilaçlarının üretim üssü olduğunu yazdı. Gazete, üretilen sahte ilaçların ABD, İngiltere ve Danimarka’ya gönderildiğini de belirtti. Bu haberler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü çalışma başlattı. Araştırmada bir çetenin sahte kanser ilacı üretip piyasaya sürdüğü belirlendi. Çete üyelerinin Suriye, Mısır, Libya gibi ülkelerden ucuz ilaç solüsyonları getirip Türkiye’de özel ilaç kutuları yaparak sattığı, aynı zamanda 3 liralık nezle hapını alıp, ambalajını değiştirip 1500 liraya kanser ilacı diye sattığı saptandı. Şebekenin ilaç simsarları aracılığıyla hastane önünde hastanelere ve bazı ilaçları da 20 bin liraya ecza depolarına sattıkları da öğrenildi.

130 adrese baskın 

Polis önceki gün Ankara , Kocaeli, Batman, Adana, Iğdır, Diyarbakır, Şanlıurfa ve İstanbul’da 25 ilçede 130 ayrı adrese eşzamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, aralarında Suriye ve Irak uyruklu kişilerin de bulunduğu 60 kişi gözaltına alındı. 11 kişinin de operasyon kapsamında arandığı belirtildi. Polisin baskın düzenlediği adreslerden birisi Fatih’teki bir ecza deposu oldu. Depoda Türkiye’ye dağıtılmayı bekleyen çoğunluğu kanser tedavisinde kullanılan 5 bin kutu sahte ilaç bulundu. İlaçlar arasında kolon kanserine yönelik hapların bulunduğu öğrenildi. Polis çetenin Bağcılar’da fabrika olarak kullandığı imalathanede de üretime hazırlanan ve sahte ilaç üretiminde kullanılan çok sayıda ilaç prospektüsü ve kutusu ele geçirdi. Matbaada ayrıca sahte fatura ve pasaport basımı da yapıldığı belirlendi. Ekipler, teknik ve fiziki takipte çeteden ilaç aldığı belirlenen ve Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çapa Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne yakın konumda bulunan 6 ecza deposuna da baskın düzenledi. Bu baskında da binlerce kutu ilaç yakalandı. 12 ayrı eczanede de yine arama yapıldı. Üsküdar’da bir eczaneye düzenlenen operasyonda sahte olduğu belirlenen kalp ilaçlarına el konuldu.
Sahte kanser ilacı üretiminin ilaç politikasından kaynaklandığını belirten İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Semih Güngör durumu şu şekilde değerlendirdi: “Sahte ilaç üretiminin en büyük nedeni ucuz ilaç temin etme politikasıdır. Bakanlık ucuz ilaç temin etme politikasını yürüterek önce ilaçların piyasada bulunmamasına, sonra da ilaçların karaborsaya düşmesine neden oldu. Şimdi ise sahte kanser ilaçları çeteler tarafından üretiliyor. Eğer bir ülkede kanser ilaçları bulunmuyorsa ve sahte kanser ilaçları hastanelerin içine kadar girip hastalara 10 katına satılıyorsa bu durumdan sorumlu kişilerin artık krizi çözmek için ellerinden gelen her şeyi yapması lazım. Şu anda birçok eczane ucuz ilaç politikası yüzünden iflas etme noktasına geldi. Kemoterapi görmesi gereken hastalar ilaç bulamıyor. Dolayısıyla ilaç fiyatlarının kökten değişmesi lazım. İlaç fiyatları değişmediği sürece sahte ilaç üretiminin önü kesilmeyecek.”

‘Piyasada bulunamayan kanser ilaçları’

Deticene 100 mg/200 mg flakon
Verapamil 5 mg ampul
Flutamid 250 mg 84 tablet
Daunomycin 20 mg flakon
Naloxan 0,4 mg ampul
Uro-Vaxom 6 mg kapsül
Lanvis 40 mg tablet
Ara-Cell (cytarabin) 100 mg/40 mg ampul
Nalorex 50 mg tablet
Lastet 25 mg

Radikal haber yapmıştı

Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında yaşanan fiyat anlaşmazlığı nedeniyle 61’i kanser olmak üzere toplam 310 ilaç piyasada bulunamayınca kanser ilaçları karaborsaya düşmüştü. Radikal gazetesi, 27 Mayıs 2013 tarihinde ‘Onkoloji çetesi işbaşında’ adlı haberle ilaç çetelerinin karaborsada nasıl ilaç sattıklarını kamuoyuna duyurmuştu. Radikal muhabiri İdris Emen, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Onkoloji servisine giderek kanser ilacı satan çete üyeleriyle pazarlık yapmıştı. Çete üyeleri, 52 lira değerinde olan ‘Deticene’ adlı ilacı yurtdışından kaçak yollarla getirerek 900 liraya sattıklarını ifade etmişti.