Kanser şişmanları sever

Kanser vakalarının yüzde 35'inin beslenmeye bağlı olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı şişmanlarda kanser riskinin iki kat daha fazla olduğunu açıkladı.

ANKARA - Kanser vakalarının yüzde 35'inin beslenmeye bağlı olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı şişmanlarda kanser riskinin iki kat daha fazla olduğunu açıkladı.
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı, kanser konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Kanser hastalığının, Türkiye'deki ölümlerde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığı kaydedilen açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

 • Türkiye'de özellikle yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakaları en önemli sağlık sorunlarından biri olmayı sürdürüyor. Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ü, sigara içen bir kişiyle birlikte yaşıyor. Bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeni, çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik.
  Nasıl beslenmeli?
 • Kanser vakalarının yüzde 35'i beslenmeye bağlı olarak görülüyor. Şişman kişilerde, kanser riski iki kat daha fazla.
 • Hayvansal yağ tüketimini azaltın, az yağlı, bol lifli beslenin. Bol miktarda sebze-meyve tüketin. Kırmızı et yemek yerine tavuk, balık veya kuru baklagilleri tercih edin. Yemekleri kızartmak yerine haşlayın veya buharda pişirin. Doğal besinleri tercih edin. Düzenli olarak süt veya süt ürünlerini tüketin, mangal gibi ateşte pişirme yöntemini olabildiğince az tercih edin.
 • Pişirme, içme ve bebek maması hazırlamak için sıcak su musluğunu kullanmayın. Musluk altı saat ve üzeri kullanılmamışsa, suyu almadan önce bir süre akıtın. Satın alınan suların içinde yer alan maddelere ve izin belgelerine dikkat edin.
 • Çoğu kanser yapan 188 tehlikeli hava kirleticisi bulunuyor. Kapalı ortamda, sigara dumanı, soba ve benzeri ısıtıcılar, boya malzemeleri, bina yapı malzemeleri, halı, parke gibi döşemeler, temizlik malzemeleri hava kirleticileridir.
  Televizyon ve bilgisayara dikkat
 • Radyasyon birçok kanser türüne yol açar. Radyolojik tetkikleri ancak doktor tavsiyesi alarak yaptırın, bebek ve çocukları televizyon ve bilgisayar gibi radyasyon yayan cihazlardan uzak tutun.


  • http://www.radikal.com.tr/7544117544110

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.