Kanserde vahim tablo

Yılda 100-150 vaka
Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Murat Tuncer, Türkiye'de yılda 100-150 bin kanser vakası görüldüğünü söyledi. Tuncer, "Bizde vakalar yılda yüzde 6 artıyor. ABD'de yüzde 2 azalıyor. Bu gidişle, 20 yılda hastalığa yakalanacak 5 milyon kişiden 3.5 milyonu hayatını kaybedecek" dedi.
Ana düşman: Sigara
"Kanserle mücadelede Akdeniz mutfağı en etkili ilaç niteliğinde. En tehlikeli düşmanımızsa sigara. Arsenik-içme suyu sorunu da çok ciddi boyutlarda" bilgilerini veren Tuncer, riskli bölgelerin saptanarak stratejik program hazırlandığını anlattı. Avrupa Birliği'nin desteğiyle bir Kanser Tarama ve Eğitim Merkezi de oluşturulacak.
Dört riskli bölge
Son yıllarda adı kanserle anılır hale gelen dört bölgedeki son durum: Afşin-Elbistan'da ileri teknolojiyle filtre sistemi için fizibilite çalışmaları var. Kocaeli-Dilovası için araştırmalar sürüyor. Muğla-Yatağan'da sorun önemli ölçüde çözüldü. Karadeniz'deki tedirginliği giderecek araştırmalar sürmeli.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, Türkiye' de her yıl 100-150 bin kanser vakasının ortaya çıktığını belirterek uyardı: "Bizde kanser vakaları her yıl yüzde 6 artıyor. ABD'de de ise kanser vakası görülme oranı her yıl yüzde 2 azalıyor. Böyle giderse Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, yılda ortalama 500 bin kanser vakasıyla karşılaşacağız. Önlem alınmazsa, 20 yılda 5 milyon insan kansere yakalanacak, 3.5 milyonu hayatını kaybedecek."
Kanser için en riskli dört bölgede başlatılan mücadelede ilaç Akdeniz mutfağı. Kansere neden olan en büyük düşmansa sigara.
Son kayıp Koyuncu
1986 yılında meydana gelen Çernobil Nükleer Santralı kazası sonrası bölgede artan kanser vakaları bölge halkınca sık sık dile getirildi, ancak yetkililerin dikkati bir türlü çekilemedi. Karadeniz'de her evde en az bir kanserli hasta olduğunu söyleyerek isyan eden 33 yaşındaki Artvin Hopa doğumlu sanatçı Kazım Koyuncu'nun kansere yenik düşmesi, bardağı taşıran son damla oldu.
Sanatçının, kendisi de kanser hastası olan 75 yaşındaki babası Cavit Koyuncu, "Bölgede kanser araştırması yapılmasını istiyorum" diye isyan edince, Sağlık Bakanlığı, Karadeniz'de ilk kez hane halkı kanser tarama çalışması yapmak için harekete geçti.
Tüm ülkeyi saracak
Prof. Dr. Murat Tuncer'in verdiği bilgilere göre bir an önce önlem alınmazsa, kanser tüm ülkeyi saracak. Her yıl 100-150 bin kanser vakası görülen Türkiye'de artış yüzde 6'yı buluyor. Böyle giderse, Cumhuriyet'in 100'üncü yılında, yılda ortalama 500 bin kanser vakasıyla karşılaşılacak. Bir an önce önlem alınmadığı takdirde 20 yılda 5 milyon insan kansere yakalanacak. Bunların 3.5 milyonu hayatını kaybedecek.
Sigara birinci sırada
Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Tuncer, kanser için yüksek riskli bölgelerin tek tek tespit edildiğini ve konuyla ilgili stratejik bir program hazırlandığını belirterek, "Eğer kanserle mücadelede kazanan taraf olmak istiyorsak, en büyük savaşı sigaraya karşı vermemiz gerekiyor. En tehlikeli düşman sigara" dedi. Kanserin Türkiye için ciddiye alınması gereken önemli bir sorun olduğunun altını çizen Tuncer, halkı ve uzmanları bilinçlendirebilmek için değişik düzeylerde eğitim programları yapılacağını açıkladı.
Tuncer, AB desteğiyle her ile bir 'Kanser Tarama ve Eğitim Merkezi' kurulacağını, bu merkezlerde halkın kanser taramasından geçirileceğini, eğitileceğini ve tedavi için çeşitli sağlık kuruluşlarına yönlendirileceğini anlattı.
İlaç, Akdeniz mutfağı
Türkiye'de kansere neden olan risk faktörlerinin çok çeşitli olduğunu belirten, Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Murat Tuncer şunları söyledi: "Türkiye'de ciddi bir arsenik-içme suyu sorunu var. Doğal suları kullanmıyoruz. Bu doğru değil. Yanlış beslenme tipleri üzerinde çalışıyoruz. Türkiye'de Akdeniz mutfağını yaygınlaştıracağız. Meyve-sebze tüketimi için halkı özendireceğiz. En önemlisi, sigara tüketimi dokuz yaşın altına düştü. Bu korkunç bir manzara. En büyük mücadeleyi sigarayla vermek gerekiyor. Bu nedenle Maliye Bakanlığı'nın vergi konusundaki istikrarlı tutumunu destekliyoruz.
2006 yılında yürürlüğe girecek Dünya Tütün Kontrol Çerçevesi'ni dört gözle bekliyoruz. Çünkü bu çerçeve sayesinde artık hiçbir yerde sigara içilmeyecek. Sigara içilen ortamda baş sorumlu, o kurumun en büyük amiri olacak.
Örneğin sigara içilmemesi gereken havaalanlarında ve kafeteryalarda kimse bu kuralı ihlal edemeyecek artık. İnsanların bir şeyi çok iyi bilmesi gerek; sigara akciğer kanserinde yüzde 90'lık bir paya sahip. Kanser olmak istemiyorsak sigaradan vazgeçmeliyiz."
Tehlikeli dört bölge gözaltında
Sağlık Bakanlığı kanserle mücadele için, ilk olarak bu hastalıkla gündeme gelen Afşin-Elbistan, Kocaeli-Dilovası, Muğla-Yatağan ve Karadeniz olmak üzere dört önemli bölgeyi masaya yatırdı. Bölgelerde alınması gereken önlemler ve yapılacak araştırmalar için Sağlık Bakanlığı'nın yanı sıra Çevre ve Orman Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, üniversiteler ve birçok devlet kurumu da işbirliği yaptı. Dört riskli bölgede yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkan sorun, çözüm önerileri ve gelinen son nokta şöyle:
Afşin-Elbistan
Sorun: Santrala bağlı çevre kirliliği nedeniyle artan kanser vakaları. Eski teknolojiyle yapılmış ve bacalarında filtre sistemi olmayan Afşin-Elbistan A Santralı'nın çevreyi kirletici etkisi.
Çözüm önerisi: Santralın filtre sistemi, çağdaş, ileri ve güvenli teknolojiyle bir an önce yeniden kurulmalı.
Çalışmada gelinen son nokta: Santralın işletme müdürlüğünce baca-filtre sisteminin acil güncellenmesi için yurtdışı ortaklığı da bulunan bir firmayla fizibilite çalışmaları bir süredir devam ediyor.
Kocaeli-Dilovası
Sorun: Bölgedeki çok sayıda sanayi kuruluşunun neden olduğu çevre kirliliği ve bu kirliliğe bağlı ortaya çıkan kanser vakaları. Kanserden ölümler, kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin önüne geçti. Bölgede birinci sırada ölüm nedeni kanser.
Çözüm önerisi: Sanayi kuruluşlarının çevreye verdikleri atıkların düzeyleri tespit edilmeli ve atıklar kontrol altına alınmalı.
Çalışmada gelinen son nokta: Bölgedeki sanayi kuruluşlarının tespit işlemi yapıldı. Bu kuruluşlarla ilgili yapılacak atık-ölçüm çalışmalarının hangi parametreler kullanılarak yapılacağının tespiti ise devam ediyor.
Muğla-Yatağan
Sorun: Muğla-Yatağan Termik Santralı'na bağlı çevre kirliliği nedeniyle artan kanser vakaları. Santralda kullanılan kömürün kalitesiz olması nedeniyle kullanılırken ön işlemlerden geçirilmesi gerekli olduğu halde işletme tarafından ihmal edilmesi. Baca yüksekliğinin olması gerektiğinden kısa olması.
Çözüm önerisi: Baca boyunun yükseltilmesi gerekiyor. İşletme müdürlüğü kanserle ilgili eğitimden geçirilmeli. Hava kirliliğinin arttığı dönemlerde tesis bir an önce devre dışı bırakılmalı. Termik santralda periyodik ölçümler yapılmalı, vatandaş konuyla ilgili bilinçlendirilmeli.
Çalışmada gelinen son nokta: Baca standart boyuta getirildi. Periyodik ölçümler yapılıyor. Tesiste, kömür yakılmadan önce çeşitli işlemlerden geçiriliyor. Halk için bilgilendirme sistemi kuruldu. Sorun büyük oranda çözüldü.
Karadeniz-Çernobil
Sorun: 1986 yılında meydana gelen Çernobil Nükleer Santralı kazası sonrası bölge halkında görülen kanser vakaları ve vatandaşların tedirginliği.
Çözüm önerisi: Bölgenin kanser yükünün dağılımı ortaya konulmalı, vatandaş Çernobil ve radyasyonla ilgili bilgilendirilmeli, radyasyona bağlı gelişebilecek tiroit kanseri genetik olarak incelenerek radyasyon tespiti yapılmalı.


    http://www.radikal.com.tr/7553457553450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.