Kanserde yeni bir kapı açıldı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi'nden Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Avcı, Prof. Dr. Sinan Taş ile birlikte geliştirdiği yöntemin, kanser tedavisinde yeni bir dönemi başlatacağını söyledi.

İZMİR - Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi'nden Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Oktay Avcı, Prof. Dr. Sinan Taş ile birlikte geliştirdiği yöntemin, kanser tedavisinde yeni bir dönemi başlatacağını söyledi. Prof. Dr. Oktay Avcı, "Bu yöntem moleküler mekanizmaya bağlı tedavilerin dünyadaki ilki. Kanseri normal dokuya çevirecek sinyali bulduk" dedi.
Klasik tedavilerde kanserli dokunun yanı sıra kanserli olmayan dokulara da zarar verilebildiğini hatırlatan Avcı, sadece kanserli dokulara yönelen yöntemleriyle ilgili olarak 2001 yılında uluslararası patent başvurusu yaptıklarını; gerekli yasal sürelerin sonunda da yöntemin, 'European Journal of Dermatology' (EJD) dergisinin Mart 2004 sayısında tıp dünyasına duyurulduğunu belirtti. Dergide, iki araştırmacının yüzlerinde deri kanseri içeren hücreler tespit edilen dört hastayla ilgili çalışmasına yer verildi.
Prof. Dr. Avcı, "Kanser, organizmanın yararlarını göz ardı edip onun kaynaklarını sadece kendi çıkarları için kullanan bir hücreler topluluğu olarak görülebilir. Kanser hücreleri, müdahale edilmediğinde organizmayı güçten düşürmekte ve ölüme götürmektedir. Yeni geliştirilen tedaviyle, tümörlerin olağanüstü bir seçicilikle yok edilebildikleri gösterilmiştir. Öyle ki, model olarak alınan deri kanserleri hemen yanlarındaki normal hücreler ve kıl kökleri bile zarar görmeden kısa sürede yok edilebilmiştir" dedi.
'Diğer türlere uyarlanabilir'
Moleküler mekanizmalara dayalı tedavinin diğer kanser türlerine de adapte edilebileceğini belirten Avcı, ancak bunun için ek bilimsel çalışmalar, halen sürmekte olan gibi patent süreçleri ve yıllar sürecek bazı formalitelere ihtiyaç duyulacağını belirtti. Avcı, "Bu çalışmayla kanser tedavisinde bugüne dek olmayan ölçüde seçicilik ve etkinliğin kapısı açılmış durumda" diye konuştu.