Kanserde 'yeni' bir ufuk açıldı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 'türünün ilk örneği' olan bir kanser ilacına onay verdi.

LONDRA - Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 'türünün ilk örneği' olan bir kanser ilacına onay verdi. Kanserli bölgedeki tüm hücreleri öldüren kemoterapinin aksine Avastin, sadece kanserli hücreleri hedef alıyor. Bu hücrelerin etrafında yeni kan damarı oluşumunu engelleyerek oksijen ve besin kaynaklarını kesen ilaç, böylece hücrelerin çoğalmalarını engelliyor.
Kanser hücrelerinin, onları besleyen damarlar engellenirse durdurulabileceği yolundaki tezi geliştirense Harvard Tıp Fakültesi'ne bağlı Boston Çocuk Hastanesi doktorlarından Judah Folkman. Folkman'ın 30 yıl önce ortaya attığı teorinin ilk meyvesi Avastin'in kanser tedavisinde
'yeni bir ufuk' açtığı ifade ediliyor.
Avastin'i 'tümör gelişimini durdurduğu kanıtlanan ilk ilaç' olarak tanımlayan FDA'nın, klinik denemelerdeki pozitif sonuçlar nedeniyle ilaca onay verirken elini çabuk tuttuğu belirtiliyor. Klinik deneylerde Avastin, 900 ileri derecede bağırsak kanseri hastasına verildi. Bir grup hastaya ise yalnız kemoterapi uygulandı. Avastin'le beraber kemoterapi gören hastaların ömrünün ortalama beş ay uzadığı görüldü. Bu süre bu tür kanser tipi için önemli bir gelişme olarak görülüyor.
Diğer kanser türleri için de denenecek
Bağırsak kanseri, ABD'de en yaygın üçüncü kanser türü. 2004'te hastalık nedeniyle ülkede 57 bin kişi öldü. Bu kanser türü erken teşhis edildiğinde,
nispeten kolayca tedavi ediliyor. Ancak vakaların sadece yüzde 38'inde erken teşhis konurken diğer vakalarda durum, hastalık ileri aşamaya geldiğinde fark edilebiliyor. İlacı üreten Genentech firmasının Avastin'in diğer kanser tiplerinde kullanımına başladığı açıklandı.
(bbc, ap)