Kansere önlem, hemen şimdi!

Kansere önlem, hemen şimdi!
Kansere önlem, hemen şimdi!
Dünya Sağlık Örgütü rakamları, acil koruyucu önlem gereğini gösteriyor: Kanser olanların sayısı her yıl 2 milyon artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma Ajansı’nın (IARC) son rakamlarına göre dünyada her yıl kansere yakalanan kişi sayısı 2 milyon artarak 2012’de 14 milyonu ve kanserden ölenlerin sayısı ise 8 milyonu geçti.
IARC, 2012 yılına ait kanser rakamlarını duyurdu. Buna göre bir yılda 14,1 milyon kişi kansere yakalandı ve 8.2 milyon kişi kanserden dolayı yaşamını yitirdi. Dünyada 184 ülkeden GLOBOCAN kanser bilgi sistemine bildirimi yapılan 28 çeşit kanser ile ilgili bilgiler de duyuruldu. Bildirilen kanserler arasında ilk sırayı erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda da meme kanseri aldı. Akciğer kanseri 1.8 milyon ile bütün kanserlerin yüzde 13’ünü, meme kanseri de 1.7 milyon ile yüzde 12’sini oluşturdu.
Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, tüm dünyada kanserin hızla artış gösterdiğini belirterek, son açıklanan rakamların acil koruyucu önlemlerin alınması ve erken tanı yöntemelerine ağırlık verilmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.
“Her yıl 12 milyon olan kansere yakalanan kişi sayısının son rakamlara göre 2 milyon daha artış gösterdiğini” belirten Bilir, bu artışın ciddiye alınması gerektiğini kaydetti.
Akciğer kanseri ve meme kanserinin birlikte bütün kanserlerin dörtte birini oluşturduğunu ifade eden Bilir, kansere bağlı ölümler içinde de akciğer kanserinin ilk sıradaki yerini koruduğunu vurguladı. 

Sigara ilk sırada 

Bilir, özellikle akciğer kanserinin oluşumunda sigara kullanımı ile bazı çevresel ve mesleksel etkenlerin söz konusu olduğuna dikkati çekti. Meme kanserinde ise doğurganlığın ve emzirmenin azalmasının başlıca risk faktörü olduğunun altını çizerek, “Kansere neden olan faktörlerle ilgili olarak özellikle sigara kullanımını azaltmak amacı ile etkili önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi. Bilir, kanser yapıcı etkenlerin ortadan kaldırılmaması ve önlem alınmaması durumunda dünyada kanserin artışının süreceğinin öngörüldüğünü ifade ederek şu bilgileri verdi:
“Yıllık kanser sayısının 2025 yılında 20 milyona yaklaşacağı tahmin edilmektedir. Halen kanserlerin yarısından çoğu ve kanser nedeniyle olan ölümlerin üçte ikisi gelişmekte olan ülkelerde meydana gelmektedir. Bu durum kanser erken tanı çalışmaları ile kanser tedavisinin bu ülkelerde yeterli olmadığını göstermektedir.”