Kansere 'sit' kalkanı

ABD Ordusu Patoloji Laboratuvarı Başkanı Jose Centeno, Kapadokya bölgesinde yer alan Tuzköy, Karain ve Sarıhıdır köylerinin kanser riski nedeniyle bir an önce boşaltılması gerektiğini söyledi.

ANKARA - ABD Ordusu Patoloji Laboratuvarı Başkanı Jose Centeno, Kapadokya bölgesinde yer alan Tuzköy, Karain ve Sarıhıdır köylerinin kanser riski nedeniyle bir an önce boşaltılması gerektiğini söyledi. Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer ise son 5 yıldır gerekli önlemlerin alındığını belirtti: "Tuzköy, Karain ve Sarıhıdır köyleri zaten büyük ölçüde taşındı. Bizim asıl sorunumuz, yüksek kanser riski taşıyan bu bölgelerin sit alanı ilan edilmiş olması nedeniyle yeşillendirilememesi."
Uluslararası bir konferans için Ankara'da bir araya gelen tıbbi jeolojinin önde gelen isimleri, Türkiye'deki riskli kanser bölgelerini tespit etti. Centeno, yaptığı incelemelerin ardından, Nevşehir'in Tuzköy, Karain ve Sarıhıdır köylerinin yüksek kanser riski taşıdığını ve bir an önce boşaltılması gerektiğini anlattı. Daha önce yapılan araştırmalarda da ev ve bahçe duvarlarının yapımında kullanılan yumuşak kayaların içindeki lifsel yapıdaki fibrous zeolite (Erionite) mineralinin kansere neden olduğu tespit edilmişti. Centeno, "Bu mineral soluma yoluyla vücuda girdiği için korunamazsınız. Bu bölgede yaşayanların derhal ayrılması lazım" dedi.
'Biz zaten tespit etmiştik'
Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Murat Tuncer ise ABD'li uzman Centeno'nun açıklamasının kendisi için sürpriz olmadığını, bu köylerin büyük ölçüde zaten boşaltıldığını söyledi. Tuncer "Biz bu bölgelerdeki kanser riskini uzun süre önce tespit ettik. Kanserli bölgelerde taşınacak köyler taşınıyor, kapatılacak alanlar kapatılıyor. Sadece Tuzköy'de taşınmayan bir-iki ev kaldı." diye konuştu.
Kanser riski yüksek köylerdeki asıl sorunun, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sit alanı ilan edilmeleri olduğunu belirten Tuncer, şöyle devam etti: "Söz konusu bölgeler, Kültür Bakanlığı tarafından yıllar önce sit alanı ilan edilmiş. Oysa kanser riski nedeniyle boşaltılan köylerin üzerlerini verimli ince bir toprakla örtmemiz, yeşillendirmemiz gerekiyor. Ancak hiçbir şey yapamıyoruz. Kültür Bakanlığı'na başvurduk. Bu yerlerin sit alanı olmaktan çıkarılmasını istedik. Örneğin Sarıhıdır Köyü boşaltıldı. Ancak şimdi gidip buraya dozerle giremezsiniz. Bölgedeki tehlikeli toz kilometrelerce öteye gidebilir ve oradaki insanların sağlığını da tehdit edebilir. İnce düşünmek, akıllıca hareket etmek gerek. Bu bölgelerin derhal temizlenmesi gerek. Üzerlerine toprak atılmalı ve yeşillendirilerek ağaçlandırılmalı. Bunun için de sit alanı dahilinden çıkarmaları gerekiyor. Yoksa bu köyler riskli olmaya devam edecek."


    http://www.radikal.com.tr/7593407593400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.