Kantar'ın sigorta bedeli ailesine ödendi

Kantar'ın sigorta bedeli ailesine ödendi
Kantar'ın sigorta bedeli ailesine ödendi
Uğur Kantar, askerde gördüğü işkence sonucu öldü. Sigorta şirketi, terhis sonrası öldüğü için parasını ödemedi. Radikal yazdı para ödendi.
Haber: MESUT HASAN BENLİ - hasan.benli@radikal.com.tr / Arşivi

Kuzey Kıbrıs’taki askerlik görevi sırasında, aldığı disiplin cezası nedeniyle Er Uğur Kantar, disko olarak bilinen disiplin koğuşuna konuldu. Terhisine 2 hafta kala dövülen, susuz bırakılan ve kelepçeli şekilde güneşin altında bekletilen Kantar, gördüğü ağır işkenceler nedeniyle hastaneye kaldırıldı. 2.5 aylık yaşam savaşının ardından 12 Ekim 2011 tarihinde hayatını kaybetti. Disiplin koğuşunda gardiyan olarak görev yapan, Er Ayhan Arslan, Çavuş Fırat Keser ve Recep Tekin hakkında, önce ‘Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış İşkence’ suçundan Girne Askeri Mahkemesi’nde dava açıldı. Dava süreci devam ederken, Uğur Kantar’ın ailesini üzecek yeni bir gelişme daha yaşandı.
Vatani görevine başlayan bütün askerler gibi Uğur Kantar’a da yaşam sigortası yapıldı.. Söz konusu sigorta sözleşmesine sigortalı kişinin vefatı veya maluliyeti durumunda ailesine belli bir miktar tazminat ödenmesini öngörüyor. Kantar’n 12 Ekim 2011’te hayatını kaybetmesinde sonra ailenin avukatı Teoman Özkan, sigorta bedelini ödenmesi için Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi’ne başvurdu. Ancak sigorta şirketi Özkan’a “Uğur Kantar’ın ölüm olayı poliçe süresinin bitiminden sonra meydana geldiği için ödeme yapamayız” yanıtını verdi. Bunün üzerine Kantar’ın ailesi dava açtı.

Radikal yazdı para ödendi
Yaşanan bu süreci Radikal ‘Komada terhis oldu’ manşeti ile gündeme getirdi. Haber üzerine sigorta şirketinin avukatları ailenin avukatı Teoman Özkan ile bağlantı kurarak “sulh yapmak, borcumuzu ödemek istiyoruz” dedi. Bu görüşmeden kısa bir süre sonra, şirket Kantar ailesine sigorta bedelini ödedi. Sağlanan bu uzlaşma nedeniyle Avukat Özkan, açtığı davayı da geri çekti.

Davada yeni skandal
Bu olumlu gelişmeye rağmen, Kantar davasında başka bir skandal yaşanıyor. Kantar’ın ölümü olayıyla ilgili olarak sanıklar hakkında Girne Askeri Mahkemesine önce dava açıldı. Askeri Mahkeme sanıklardan Ayhan Arslan, Fırat Keser ve Recep Tekin’in sivil yargıda yargılanması gerektiği gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Ancak bu karar Askeri Yargıtay tarafından bozuldu. Bozma kararı sonrasında dava dosyası Girne Askeri Mahkemesine gönderildi. Bu gelişme yaşanırken, Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı, Askeri Yargıtay’ın kararına rağmen, ‘yetkili olduğu’ gerekçesiyle 3 sanık için dava dosyasını Elazığ Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Elazığ Ağır Ceza Mahkemesi de dosyası kabul etmedi ve dosyası Silifke Ağır Ceza Mahkemesine iade etti. Son olarak
dosya davanın nerede görüleceğine karar vermesi için Yargıtay’a gönderildi.