Kantin ortamı değil, uygulamalı briç dersi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), öğrencileri yoğun ders programı stresinden uzaklaştırmak amacıyla seçmeli ders programına briç de koydu.
Haber: BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), öğrencileri yoğun ders programı stresinden uzaklaştırmak amacıyla seçmeli ders programına briç de koydu. İlk yılında derse, çoğu matematik bölümünde
okuyan 90 öğrenci kayıt yaptırdı. Bricin geçer notu CC, yani 60 puan.
Bünyesinde su ürünleri pişirme teknikleri, amatör balıkçılık, seramik takılar, moda tasarımı gibi birçok ilginç seçmeli ders bulunan ÇOMÜ, bunlara bu yıl da brici ekledi. Derse ilgi çok olunca, Çanakkale Belediye-spor Briç Takımı oyuncusu da olan Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hasan Özcan, öğrencilere haftada bir saat briç dersi vermeye başladı. Brici öğrencilerine bilimsel yöntemlerle anlatan Özcan, derslerin bir bölümünü uygulamaya ayırdı. Bunun sonucunda da sınıfta kafe görüntüleri oluştu. Bazı öğrenciler, "Üniversitede, sınıfta kâğıt oyunu oynayarak ders yapacağımızı söyleseler, çok gülerdik" diye konuştu.
Bricin 17. yüzyıldan beri oynandığını söyleyen Özcan, "Osmanlı döneminde İstanbul'da görev yapan Avrupalı bürokratların Galata Köprüsü'ne bakarak bu oyunu oynadığını ve briç (köprü) kelimesinin oradan geldiği söyleniyor. Briç matematik, istatistik, mantık, felsefe, sosyoloji, psikoloji, hızlı düşünme ve doğru karar verme gibi birçok özelliği içeren bir beyin sporu. Bu yüzden öğrencilere seçmeli ders olarak sunmak istedik" dedi.