Kantinlerde meyve dönemi

Obezite önlemleri

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik obeziteyle mücadele amacıyla bir genelge yayımladı. Genelgeye göre okul kantinlerinde sadece kola cips, şekerleme değil, taneyle meyve ve sebze de satılacak.

ANKARA/İSTANBUL - En önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obeziteye karşı, okul kantinleri de değişiyor. Kantine giren çocuklar, artık sadece kola, cips, şeker türü ürünleri değil, meyve, sebze, taze sıkılmış mevye suyu gibi yiyecek ve içecekleri de bulabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı'nın genelgesine göre, bundan böyle okul kantinleriyle yapılan sözleşmelere, kantinlerde taneyle sebze, meyve, taze sıkılmış meyve suyu, yoğurt, ayran gibi seçeneklerin bulundurulması, kola, cips, kızartma türü ürünlerinse caydırılması hükmünü içeren bir madde eklenecek.
Obezite sorunu, 15-17 Kasım 2006 tarihinde, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen uluslararası konferansta ele alındı. 52 sağlık bakanının katıldığı toplantıda obezitenin Avrupa'da son 20 yılda üç katına çıktığı vurgulandı.
Obeziteyle mücadelede adımlardan biri de Milli Eğitim Bakanlığı cephesinden geldi. Bakan Hüseyin Çelik imzalı genelgede şöyle denildi: "Dengesiz beslenme ve obeziteye sebep olabileceği için enerjisi yüksek ancak besin değeri düşük olan enerji içecekleri, gazlı, kolalı içeceklerle kızartmalar ve cipslerin satışının caydırılması; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca üretilen ve ithalat izni bulunan süt, ayran, yoğurt, meyve ve sebze suyu, taze sıkılmış meyve suyu, taneyle meyve ve sebze satışının özendirilmesiyle ilgili olarak okul kantin sözleşmelerine birer madde eklenecektir."
Genelgede kantinlerde asla yağda kızartma yapılması, sıvı sabun ve havlu bulundurulması, dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin tüketimini özendirici reklam, promosyon ve tanıtım amaçlı afiş, broşür kullanılmaması da istendi.
Britanya'da reklam yasağı
Çocukluk çağı obezitesiyle ilgili en sert önlemlerden birini geçen yıl 'Britanya'nın RTÜK'ü Ofcom almıştı. Karar doğrultusunda Britanya'da yıl sonundan itibaren, sadece çocuk programları değil çocukların ilgiyle izlediği tüm dizi, eğlence, yarışma programlarında aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli ürünlerinin reklamı yasaklandı.