Kanyon'da kavga var

Antalya'da Köprülü Kanyon'a su taşıyan Köprüçay'a boru hattı döşemek isteyen Serik Belediyesi'ne Çevre Bakanlığı tepkili. Bakanlığa bağlı Milli Parklar Genel Müdürü Yalınkılıç, "Belediyeyi, başka kaynaklara yönelmesi için uyardık" dedi. Doğal Hayatı Koruma Vakfı yöneticisi Demirayak, yargıya gideceklerini açıkladı. Serik Belediye Başkanı Habalı ısrarlı: "Su rafting bölgesinin altından alınacak. Serik, Belek ve Kadriye'ye gerekli suyu Köprüçay'dan götüreceğiz."

ANTALYA - Turizm merkezi Köprülü Kanyon'a su taşıyan Köprüçay'a, içme suyu boru hattı döşemek isteyen Serik Belediyesi'ne, çevrecilerin yanı sıra Çevre ve Orman Bakanlığı da tepki gösterdi. Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç, belediyeyi, başka alternatif kaynaklar bulması için uyardı.
Dünya Bankası da takipte
Köprülü Kanyon Milli Parkı'ndaki Köprüçayda yılda yaklaşık 600 bin kişinin rafting yaptığını hatırlatan Yalınkılıç, şunları söyledi: "Bölge, hem su kaynağı hem turizm açısından çok önemli. Belediye yetkililerini, milli parkın kaynakları yerine, baraj gibi başka alternatif kaynaklara yönelmeleri için uyardık.
Bu alan aynı zamanda Dünya Bankası'nın da yoğun takip ve denetimi altında. Böyle bir suyun milli parkın bünyesinden alınması halinde bilimsel anlamda ne gibi bir sonuç olur diye üniversitelerden bilimsel rapor istedik. Bir tarafta Manavgat, bir tarafta Oymapınar suyu var. İsrail'e giden su herhalde Belek'e de gelebilir, ama bilim ne derse o olur."
Doğal Hayatı Koruma Vakfı Türkiye Genel Müdürü Filiz Demirayak da, projeyi engellemek amacıyla gerekirse yasal yollara başvuracaklarını açıkladı.
Başkan vazgeçmiyor
Serik Belediye Başkanı Mehmet Habalı ise, eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü. Habalı, projeyi şöyle savundu: "Su hattı, rafting yapılan bölgenin altına döşenecek. Dolayısıyla bölgede raftingin etkilenmesi mümkün değil. Buradan alınacak su miktarı da çok az. Alacağımız su, 2040 yılında suyun debisini ancak üç milimetre inceltebilir.
Su alabileceğimiz başka kaynaklar olabilir. Ancak bu su, barajdan alınması halinde, yılda yüz milyar lira elektrik parası ödememize neden olacak. Biz kararlıyız. Serik, Kadriye ve Belek'in suya ihtiyacı var ve bu suyu oradan alacağız.
Rafting yapılmasına karşı değiliz. Yıllardır bu sporu destekledik ve desteklemeye devam edeceğiz. Kimse, bizi çevre ve doğa düşmanı gibi göstermeye kalkışmasın. Dünya Bankası yetkilileriyle de görüştük ve onlar da bölgeden su alınmasında bir engel olmadığını bildirdi. Hakkımızı ararız, gerekeni yaparız."


    http://www.radikal.com.tr/7452297452290

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.