Kapadokya'da balon kazası

Kapadokya'da balon kazası
Kapadokya'da balon kazası

Kapadokya 12 yıldır balon gezileriyle de cazibe merkezi oldu. Bölgede her sabah 05.30-08.30 saatleri arasında 62 adet balon havalanıyor. FOTOĞRAF: AP

Kapadokya'da balon düştü. Bir turist öldü, 10 kişi yaralandı. Görgü tanıkları: Balon havalanırken üzerindeki diğer balonun sepetine sürtünüp düştü
Haber: AHMET KORKMAZER / Arşivi

NEVŞEHİR -  Peribacalarının üzerinde balonla uçma düşü, kâbusla bitti. Çoğu İngiliz turist grubunu gezdirmek için havalanan sıcak hava balonu, Avanos ilçesinde 50 metre yükseklikten düştü. 61 yaşındaki İngiliz Kevin John Beurle öldü.  İngiliz pilot ile dokuz turist yaralandı.
Kapadokya Balons Şirketi’ne ait balon, dün sabah saat 06.30’da Avanos’taki Zelve ören yerinden havalanmıştı. Görgü tanıklarının ifadesine göre balon,  başka bir balona sürtünmesi nedeniyle düştü. Görgü tanıklarının ‘Kapadokya Balons’a ait iki balon kısa aralıklarla havalandı, rüzgârın da etkisiyle daha yüksek irtifadaki balonun sepeti, alttaki balona sürtünerek brandayı deldi’ dediği öğrenildi.  Savcılık balon şirketi ve pilotla ilgili soruşturma başlattı.
Adını vermeyen bir sıcak hava balonu pilotu, “Balonlar, yan yana kalkar. Üsteki balon pilotunun alttaki pilotu telsizle ‘Üstündeyim, hızlı kalkış yapma’ gibi sözlerle uyarması gerekliydi. Zira alttaki pilotun görüş açısı üstündeki balonu gösteremez. Kazanın yerden 50 metre değil, en az 200 veya 250 metre üstte meydana geldiğini sanıyoruz” diye konuştu.

Uyuyanlar kurtuldu

Kazada ölen Kevin John Beurle’ye Avanos Sağlık Ocağı’nda yapılan otopside vücudunda çok sayıda kırık olduğu saptandı. Yaralanan Pilot Michale Miners, turistler Harry Dawson, Corel Ceres, Suzi Lois, Michael Kaus, Juilet Ruthbuas, Milcom Cold, Jenny Mayce, Boyn Lois ve David Masco hastaneye kaldırıldı.   Ağır yaralanan 74 yaşındaki Harry Dawson daha sonra Nevşehir Gazi stadına inen ambulans helikopterle Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne götürüldü.
Yeni Zelandalı Ian Munro ile eşi Vivienne Munro’nun ise düşen balona binmek için rezervasyon yaptırdığı, ancak otelde uyuyakaldıkları ortaya çıktı. Ian Munro, “Balona binemediğimiz için çok üzülmüştük. Ama, kazadan son anda kurtulduğumuz için seviniyoruz. Ama şimdi, kendimizi çok şanslı hissediyoruz” dedi. 

Sivil Havacılık denetliyor

Kapadokya bölgesinde 12 şirket ve 62 balon bulunuyor. Şirketler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce denetleniyor. Ancak bölgede etkinlikleri denetleyen ikinci kuruluş olan Kapadokya Havacılık Kulübü’ne uçuş lisanssız veya uçuş süresi geçmiş, hatta 65 yaşın üzerinde uçması sakıncalı pilotlar olduğu yolunda da birtakım şikâyetler geldiği öğrenildi.