Kapadokya'da Türk-Ermeni diyalog kampı

Haber: AHMET KORKMAZER / Arşivi

NEVŞEHİR - Türk ve Ermeni üniversitelerinden 100 öğrenci, Türkiye Üniversiteleri Öğrenci Yaklaşımları’nın (TÜÖY), Nevşehir’de düzenlediği ‘Türk-Ermeni Öğrencileri Diyalog Kampı’nda buluştu.
Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı (TESEV), Helsinki Yurttaşları Derneği, Hrant Dink Vakfı, Agos Gazetesi gibi bazı sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen projenin tanıtım kampı Ürgüp Dinler Otel’de yapıldı. Bir hafta süren kampa Türkiye üniversitelerinden 80, Ermenistan üniversitelerinden de 20 öğrenci katıldı. Kampla öğrencilerin birbirlerini tanıyarak varolan önyargılarının üstesinden gelmesi hedeflendi.
‘Türk-Ermeni Öğrencileri Diyalog Kampı’nın sadece sosyal etkinliklerle kaynaşma projesi olmayacağı, aynı zamanda bu iki toplumun üniversite öğrencilerinin ortak paylaşım ve birlikte üretim alanı olduğu belirtildi. Projede, ritm, tiyatro, maske, kostüm ve dans atölyeleri gibi etkinlikler aracılığıyla birlikte çalışma yapıldı. Bir yandan da paneller, toplantılar ve workshoplar ile karşılıklı kaygılarını ve toplumsal algılarını dile getirebilecekler ve bunların üstesinden gelmeye yönelik projeler üretildiği ifade edildi. Etkinlik çerçevesinde konserler ve eğlence etkinlikleri de yer aldı.