Kapadokya'nın yüzüne yakından bakış

Afganların 'Şarbat Gula'sı varsa, Türkiye'nin de 'Sahre Nur'u var. Steve McCurry'nin 1985'te çektiği fotoğrafı National Geographic dergisine kapak olan Afgan kızı Şarbat Gula...

NEVŞEHİR - Afganların 'Şarbat Gula'sı varsa, Türkiye'nin de 'Sahre Nur'u var. Steve McCurry'nin 1985'te çektiği fotoğrafı National Geographic dergisine kapak olan Afgan kızı Şarbat Gula, tüm dünyanın zihninde güzel gözleriyle yer etmişti. O kadar ki, o zaman 12 yaşında olan Şarbat, 17 yıl sonra aranıp taranıp bulundu ve yeniden fotoğraflandı.
Nevşehir'in Derinkuyu ilçesinde yaşayan 2.5 yaşındaki Sahre Nur Cenanoğlu'nu da, güzel gözlerine vurulan Fransız haber ajansı AFP'nin muhabiri ünlendirdi. AFP, Kapadokya Bölgesi'ni tanıtan bir haber yapıyordu. Sahre Nur'un aynı zamanda adaşı olan babaannesi, torunuyla birlikte Derinkuyu'da, 19'uncu yüzyıldan kalan bir kilisenin girişinde turistlere folklorik bebek satıyordu. AFP muhabiri babaanne-torunu birlikte görüntüledi. Fırın işçisi bir babanın tek çocuğu olan Sahre Nur, fotoğrafı ulusal ve uluslararası gazetelerde yayımlanınca ilgi odağı haline geldi. Turistler, 'Kapadokya'nın yüzü' haline gelen Sahre Nur'u kucaklarına alıp, uzun süre hayran hayran gözlerine bakmaktan kendilerini alamıyor.