Kapalı okulda hüzün

Depreme karşı güçlendirileceği gerekçesiyle eğitime üç ay ara verilen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, yine de okula gitti ve protesto gösterisi yaptı.

İSTANBUL - Depreme karşı güçlendirileceği gerekçesiyle eğitime üç ay ara verilen Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri, yine de okula gitti ve protesto gösterisi yaptı. Öğrenciler, "Depremin üzerinden iki yıl ve bir yaz tatili geçti. Daha önce neredeydiniz?" diye sitem etti.
İlk tercihi olan İletişim Fakültesi'ni kazandığı için çok mutlu olan Özlem Başyazıcı, şimdi hayal kırıklığı yaşadığını söyledi. Depremzede kent Adapazarı'ndan gelen Başyazıcı, "Orada bile güçlendirme çalışmaları tamamlandı" dedi. Birinci sınıf öğrencileri Elena Demir ile Lusi Güner de "Bizden okula girişte bu kadar puan bekliyorlar, onlar da biraz çaba harcamalı" sözleriyle hayal kırıklıklarını vurguladı. Özlem Özkaya da, "Yurt kaydını yaptırıp peşin para ödemek zorunda kaldık. En azından daha önceden haber verebilirlerdi" diye yakındı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanvekili Prof. Dr. Alaaddin Asna da, protestolar üzerine, "Ben görevime bu binadan ayrılmama şartına bağlı olarak geldim. Okulumuz hiçbir şekilde başka binaya geçmeyecek" sözü verdi.
Fakültenin dün açılması gerekiyordu, ancak tamirat süresince yeni bir yer gösterilmediği için eğitim üç ay geç başlayacak. Geçen yıl da benzer bir durumun yaşandığı okulda, İTÜ Mimarlık Fakültesi, binanın 'sağlam raporu'nu vermişti. Sonradan
onarım ihalesi açıldı, ancak Maliye Bakanlığı onaylamadı. Yenilenen ihale nedeniyle 3 bin öğrenci, okula 2 Ocak 2002'ye kadar gidemeyecek.