Kapalıçarşı yeniden doğacak

Kapalıçarşı yeniden doğacak
Kapalıçarşı yeniden doğacak

1461?de kurulan Kapalıçarşı?da kurşun kubbeler 1980?den sonra sökülüp kiremit kondu. Klima fanlarıyla dolu çatı akıyor. FOTOĞRAFLAR: AA

İSTANBUL - Kapalıçarşı’nın restorasyonu için ilk adım atıldı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kapalıçarşı’nın röleve ve uygulama proje ihalesi gerçekleştirildi. Şartname imzalandı ve ihaleyi kazanan firma çalışmalara  başladı. 14 milyon 800 bin TL kaynak ayrılan çalışmaların üç yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor” dedi.
Fatih Belediye Başkanı Demir’in verdiği bilgiye göre 1461 yılında kurulan görkemli Kapalıçarşı’nın sorunlarının başında çatının akması var: 
“Bu Kapalıçarşı’yı çürüten bir durum. 1980 ihtilalinden sonra kubbeler beton dökülmek suretiyle çatı haline dönüştürülmüş ve kiremitle kapatılmaya çalışılmış. Kurşun kubbelerin yerinde kiremit çatılar var. Son derece kırık dökük, hiç bakılmamış. Ayrıca çatılarda klimaların dış ünitelerinden geçilmiyor. Biz buraya müdahale edeceğiz.”
Çalışma sayesinde Kapalıçarşı’nın nüfus cüzdanı çıkarılacak:
“Çatılardan başlamak suretiyle taşıyıcı sistemleri ve zemini içinde barındıran kapsamlı bir çalışma yapılacak. Bu sayede Kapalıçarşı nüfus cüzdanına kavuşacak. Yedi yıl öncesine kadar İstanbul’daki selatin (padişah ve eşlerinin yaptırdığı büyük camiler) camilerin hiçbirinin röleveleri yoktu. Bir deprem olması durumunda sadece daha önce çekilmiş resimlerle ihya edilebilirlerdi. Ancak şu anda bütün bu camilerin Vakıflar Genel Müdürlüğü vasıtasıyla röleveleri çıkarıldı. Biz de bu çalışmayla Kapalıçarşı’nın nüfus kütüğünü oluşturuyoruz.”

‘Kat mülkiyeti’ geliyor
Yönetim, güvenlik, ısıtma doğalgaz gibi konularda sorunları olan Kapalıçarşı’yla ilgili proje Belediye ve İstanbul İl Özel  İdaresi’nin kaynaklarıyla yapılacak. Çalışmalar kapsamında mülkiyet analizleri de istenmiş:
“Hedefimiz çok zor olmakla birlikte 5366 sayılı yasaya dayanarak ve arkadaşlarımızın özel gayretleriyle buldukları bir yöntemle burayı yatay düzlemde kat mülkiyetine kavuşturmak. Yani bütün parsel sahipleri tekrar açıklanacak, tespit edilecek ve tapuya tescilde bir yönetim planı oluşturulacak. Böylelikle artık buranın herkesin hukuken uymak zorunda olduğu bir yönetim kurulu oluşacak.” (aa)