Kapatmak için 19 hayatın sönmesi beklenmiş

Kapatmak için 19 hayatın sönmesi beklenmiş
Kapatmak için 19 hayatın sönmesi beklenmiş

Ölen işçilerden Yusuf Karaca dün toprağa verilirken yakınlarının haykırışları yürekleri parçaladı. fotoğraf: HüSEYiN YEşiLKAVAK / aa

Bursa'daki madende sağlıklı gaz ölçümü yapılmıyordu ve antigrizu cihazları yoktu. Denetim uzmanları da mayıs ayında bu eksikleri görmüştü. Ocak dün kapatıldı...

BURSA - 19 işçinin yaşamını yitirdiği kömür ocağında gaz ölçümünün sağlıklı yapılmadığı, antigrizu cihazlarının olmadığı saptandı. Maden Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mehmet Torun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin mayıs ayındaki denetimde bu eksikliklerin görüldüğünü belirterek, “Böyle bir durumda altı ay süre tanınır mı?” dedi. Enerj ve Tabii Kaynaklar Bakanı, madenin dün altı aylığına kapatıldığını açıkladı.
Maden Mühendisleri Odası olarak, Bursa Mustafakemalpaşa’daki Bükköy Madencilik ve Turizm A.Ş.’ye ait ocaktaki incelemelerin sonucunu bugün açıklayacaklarını söyleyen Mehmet Torun, ilk tespitlerine göre patlamanın gaz birikmesinden kaynaklandığını belirtti. Mehmet Torun, “Gaz birikmesinin herhangi bir ısı kaynağından tetiklendiğini, bunun da muhtemelen dinamit patlatılması sonucu olduğunu sanıyoruz” dedi. 

Denetimler yetersiz
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yaptığı denetimlerin yetersiz olduğunu savunan Mehmet Torun, “Bakanlığın görevi sadece eksikleri tespit etmek değil. Alacağı radikal kararları uygulamak” diye konuştu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin mayıs ayındaki denetiminde bu kömür ocağında yaptığı tespitlerde işletmede önemli eksiklikler saptandığını kaydeden Mehmet Torun, şu bilgileri verdi:
“Yapılan denetimlerde antigrizu cihazlarının bulunmadığı tespit edilmiş. Devletin görevi sadece eksikleri tespit etmek değil, tedbirin de hemen alınmasını sağlamak. Kaza ve ölüm altı ay beklemiyor. Bu nedenle asıl sorgulanması gereken denetim ve tespit sistemi. Denetimi yapan mühendisin bağımsız çalışması ve işverenden ücret almaması. Bakanlık bu konudaki önerilerimizi dikkate almadı. Madenlerde yeterli mühendis yok. İhmaller üst üste geliyor.”
Mehmet Torun, faciadan sonra bazı maden işçilerinin ‘Ustabaşı gaz ölçümü yapmasını bilmiyordu’ iddialarının kendilerine de ulaştığını belirterek, “Patlama olduğuna göre gaz birikmesi olduğu doğru. Ortadaki gerçek, ihmalin olduğu” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan, adende altı ay önce yapılan denetimin raporunu isteyeceklerini kaydeden Mehmet Torun, “2007’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın altı ay kapatma cezası sırasında da üretimin durmadığı iddia ediliyor” diye konuştu.

Ailelere 5’er bin lira
Ocaktaki tüm cesetler çıkarılırken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız,ölenlerin yakınlarına Başbakanlık Acil Yardım Fonu’ndan ilk etapta 5’er bin liralık yardım yapılacağını söyledi. Kazayla ilgili soruşturmanın sürdürüldüğünü de kaydeden Yıldız, madenin dün altı aylığına kapatıldığını belirtirken, “Kazanın nedenine ilşikin teknik incelememiz devam ediyor” dedi. (dha, aa)