Kapatmaya kadar gider

Kapatmaya kadar gider
Kapatmaya kadar gider

Törende ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Başkanı Charles Stokes Başbakan Erdoğan a, Küresel Tütün Kontrolü Başarı Ödülü nü sundu.

Akolle ilgili düzenlemelerden geri adım atılmayacağını söyleyen Erdoğan, sigara yasağına uymayan yerlerin kapatılabileceğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , sigara yasağı konusunda “Birçok restoranda bunları devam ettirenler var. ‘5 bin liraysa bunun cezası öderim’ diyor. Kusura bakma biz otururuz farklı uygulamalara götürürüz, kapatmaya kadar gider” dedi.
Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda ‘ Türkiye ’nin Tütün Kontrolündeki Başarısı ve 2012 Küresel Yetişkin Tütün Araştırması Sonuçları Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Taksim Gezi Parkı’nda yaşanan gerginlik nedeniyle Erdoğan’ın bölgeye gelecek olması polisi alarma geçirdi. Başbakan Erdoğan, geniş güvenlik önlemleri altında salona girdi. Konuşmasında sigara yasağı konusundaki başarılarından söz eden ve alkolle ilgili yeni düzenlemeyi anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

Tıklım tıklım doldu

“Toplumun çoğunluğunun sigara yasağını memnuniyetle karşıladığını biliyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde Malta Köşkü gibi, Sarı köşk gibi yerler vardı. Sadece belli bir azınlığın kullandığı yerlerdi. Alkol yasak dedik, sigara yasak dedik. Buralar tıklım tıklım dolmaya başladı” dedi. Sigara yasağına uymayan yerler olduğunu söyleyen Erdoğan, “Kusura bakma biz otururuz farklı uygulamalara götürürüz, kapatmaya kadar gider” dedi.
Alkolle ilgili yeni düzenlemeden de söz eden Erdoğan şöyle devam etti: “Biz alkolü mü yasakladık? Hayır. Sadece biz yeni bir tercih ve yeni bir çerceve ortaya koyduk. Okullara yüz metre mesafede açık ya da kapalı alkol satışı olmayacak.Aslında bu bizden önceki dönemlerde de vardı bu. Ama bu kadar kararlı değil. Bundan böyle alkol satışı akşam 22.00 sabah 06.00 arasında yapılamayacak. Benzin istasyonunda alkol satışı yapılamayacak. Belli bir yaş altı olanlara alkol satışı yapılamayacak. Buna benzer bir çok şeyler. Bir çerçeve çiziyoruz. Yasak söz konusu değil. Bunu farklı yerlere çekiyorlar.”

Memnunum, çünkü

Geri adım atmayacaklarını vurgulayan Erdoğan, “Alkol yasağıyla ilgili değerlendirmeleri farklı noktalara çekenler var. Böyle bir şeyler aldıkları için memnunum gündem oluşuyor çünkü. Başbakan gündem oluşturamıyorsa zaten bu görevinde bulunmasın. Bunlar sıradan konular değil. Hiç kimse kusura bakmasın, bizim için esas olan milletimizin tamamının menfaatidir. Sırf birilerinin keyfi bozulacak diye milletimizin tamamının geleceğini korumaya yönelik adımlar atmaktan geri durmayacağımızı herkesin bilmesi lazım” dedi.