Kapı girişlerinde de sigara içmek yasaklanıyor

Kapı girişlerinde de sigara içmek yasaklanıyor
Kapı girişlerinde de sigara içmek yasaklanıyor
Sağlık Bakanlığı dumansız hav sahasını genişletiyor. Yeni plana göre bina girişlerinde sigara içilmeyecek. Sigara satışında kimlik gösterilecek ve tek sigara satışı yasaklanacak.

RADİKAL-Dumansız hava sahası için 3 yıllık yeni bir dönem başlatılıyor. Sağlık Bakanlığı yeni eylem planıyla tütün ürünleri kullanımını azaltmayı ve toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor. Yeni plan içeriğinde bina girişlerinde de sigara içilmeyecek. Sabah gazeteside yer alan habere göre, Sağlık Bakanlığı'nın Ulusal Tütün Kontrol Programı 2015-2018 Eylem Planı yürürlüğe girdi. Yeni plana göre  AVM, sinema gibi yerlerin girişlerinde pasif etkilenim mesafesinde sigara yasağı getiriliyor.

KARA PAKET GELİYOR
İlk kez Avustralya'nın uyguladığı Kara Paket diye de bilinen tek tip düz paket uygulaması konusunda gerekli mevzuat değişiklikleri yapılarak hayata geçirilecek. Sağlık uyarılarını kapatan kaplama ve benzeri kılıfların önüne geçilecek.

GENÇLERE KİMLİK DENETİM

Gençlerden 18 yaş için kimlik sorulacak. Eğitim kurumlarına 100 metre mesafede sigara satışı yasaklanacak.

BIRAKIN MESAJLARI


Sigara Bırakma Hattı hizmetleri SMS, elektronik posta ve web uygulamaları aracılığı ile geliştirilecek.

TİRYAKİSİZ İŞYERLERİ GELİYOR


Sigara içen çalışanı bulunmayan işyerlerinin olması için özendirme çalışması yapılacak.

VERGİLER ÇAPRAZ GELECEK


Sigara ve diğer tütün ürünlerinin vergilendirme politikası, karşılıklı olarak birbirlerine yönelmeye yol açmayacak şekilde düzenlenecek.

TÜFE'DEN ÇIKARILACAK


Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) tütün ve tütün ürünlerini içermemesine yönelik gerekli mevzuat düzenlemesi için çalışma başlatılacak.

ÇİFTÇİYE TEŞVİK

Tek sigara, yaprak sigara kâğıdının satışı önlenecek. Tütün üretiminden vazgeçen üreticilere alternatif önerilecek. Ulusal Tütün Kontrol Programı 2015-2018 Eylem Planı açıklandı


  http://www.radikal.com.tr/128294112829413

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Üretim ve Satışını Yasaklayın! - halukaka

  Hızımı alamadım bu ikinci yorum. İlkine sığmadı. Eski bir tiryaki olarak şunu da eklemek istiyorum: Tiryakiye işkence edeceğinize, üretimini ve satışını yasaklayın. Esrar gibi, sigara da yasak olsun (öyle de olması icap eder zira esrardan daha zararlı olduğu yönünde literatür var). Ama şunu da yapın: 3 sigaralık paketler ürettirin. Her sigara şimdiki gibi bir parmak uzunluğunda da olmasın. Her sigara 2-3 fırtlık olsun (3 nefes aldın mı bitsin yani). Bunlardan 3 tanesini bir pakette satışa sunun. Bugünkü 20lik sigara paketlerini satıştan kaldırın. Yasaklayın. O 3lü sigara paketlerini de doktor reçetesi ile satın. Sigarayı bırakırken çok fena olan günde 9-10 nefesle sınırlı olmak kaydıyla (o da doktor reçetesiyle) içebilsin. Onun haricinde sigara komple yasak olsun. Ama bağımlısını da çıldırtmayın yani. Ayrıca madem yaptınız bir güzellik, şunu da yapın: en az 10 sene sigara kullanmamış insanın sigara bağımlılığı hakkında atıp tutması, ukalalık yapması yasaklansın!

  Şöyle de bir gerçek var - New User

  Sigara içen herkes, bu gün sigarayı bıraksa idi devletin sigaralardan aldığı vergi miktarının, ekonomiye etkisi ne olurdu? "Şimdi amaç tam olarak nedir" onu sormak gerek. Sigarayı bıraktırmak mı? "Sigarayı bıraktırmaya çalışıyoruz" güzellemesi altında, vergisini artırmak mı? O zaman ülkece, "geç abi elektronik sigaraya"... Dünyada elektronik sigarayı yasaklayan ülkeler hangileri bir bakın bence... Yasak gerekçeleri ne, yasaklama için bilimsel veriler ne? Sonra tekrar dönün ve "normal sigara neden yasak değil?" sorusunu bir sorun kendinize!

  Böyle mücadele olmaz! - halukaka

  Sigaranın sağlığa zararlı olduğu kesin. Mücadele edilmesi ve bu bağımlılığın yok edilmesi gerektiği de kesin. Ancak bunu sigaraya zaten alışmış insanları zor durumda bırakarak yapamazsınız. Ben yıllarca içtim. Bırakana kadar anam ağladı (o kadar ki hala bıraktım demeye korkuyorum). Bu mereti içen bilir. Eroinden bile kötü bir bağımlılıktır bu. İlk bıraktığım günler kavga etmediğim insan kalmadı. Kafamın içinde "ben bunu nasıl dövsem" şeklinde kurduğum zamanlar olurdu. Gök Tanrı'ya hamdolsun geçti. Siz bu insanlara köpek muamelesi yaparsanız, çok yakındır bir tanesi çıplak elleriyle o ukala duman avcılarından birinin gözünü oyuverecek. Biz sigaraya başladığımızda sigara içmek acayip cool'du. Televizyonda reklamını yayınladınız. Sinemaya gittik, her filmden önce kovboylu kementli reklamlarını gözümüze soktunuz. Alıştırdınız. Şimdi Nazi Kampında Yahudi muamelesi yapıyorsunuz. Üretici şirketlerin üzerine gidin. Yeni nesillerin alışmasını önleyin. ALışmış olana gönüllü esasta rehabilitasyon imkanı sağlayın. Ama KÖPEK muamelesi yapmayın. Geri tepiyor.