Kapıkule Sınır Kapısı'nda yarım ton eroin yakalandı

Kapıkule Sınır Kapısı'nda yarım ton eroin yakalandı
Kapıkule Sınır Kapısı'nda yarım ton eroin yakalandı

Bak, uyuşturucu tacirlerinin kâbusu oldu.

ANKARA - Kapıkule Sınır Kapısı’nda yaklaşık yarım ton (473 kilogram) eroin ele geçirildi. Sınır kapısında görev yapan ödüllü narkotik dedektör köpeği ‘Bak’ın yardımıyla bulunan eroinin piyasa değeri 14 milyon lirayı aşıyor.
Edirne Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Kayseri’den Almanya’ya gitmek üzere Kapıkule Tır Gümrük Sahası’na giren uluslararası bir nakliye firmasına ait TIR’da şüphe üzerine arama yaptı. Arama sırasında ‘Bak’, dorsenin ön bölümünde bulunan 12 adet fotokopi makinesinin yanında aşırı tepki verince makineler incelendi. Sekiz fotokopi makinesi içerisinde karbon kâğıdına sarılı ve şeffaf bantla preslenmiş halde 900 paket içinde 473 kilo 155 gram eroin bulundu. Sürücü gözaltına alındı, olayla ilgili Düzce ve Kayseri’de de operasyonlar düzenlendi.
Narkotik dedektör köpeği ‘Bak’, daha önce de Cumhuriyet tarihinde Türkiye’deki gümrüklerde bir defada ele geçirilen en büyük miktar olan 565 kilo eroini ortaya çıkarmıştı. Dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Bak’a başarılarından dolayı madalya takmıştı.
Türkiye’de madalyalı ilk köpek olan Bak, geçen yıl 2 ton 115 kilo eroinin yakalanmasında etkin rol oynadı. (aa)