Kapıkule'de 70 kişi tutuklu

Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 86 gözaltıyla başlayan rüşvet operasyonunda tutuklu sayısı 70 oldu. Sevk edildiği adliyede firar eden gümrük muhafaza memuru Ertan Türe dün akşam teslim oldu.
Haber: KEREM KURUL / Arşivi

EDİRNE - Kapıkule Gümrük Kapısı'nda 86 gözaltıyla başlayan rüşvet operasyonunda tutuklu sayısı 70 oldu. Sevk edildiği adliyede firar eden gümrük muhafaza memuru Ertan Türe dün akşam teslim oldu. İfadesi alınan Türe cezaevine konuldu. Dün altı gümrükçünün daha tutuklanmasıyla tutuklu gümrükçü sayısı 51'e çıktı. Gümrükte görevli polislerden 19'u tutuklu. İki gümrük memurunun daha arandığı, zanlı sayısının ısıtıcılara yerleştirilen gizli kamera görüntüleri izlendikçe artabileceği belirtildi.
Rüşvet operasyonu kapsamında aranan ve dün sabah savcılığa teslim olan altı gümrük muhafaza memurunun ifadesi alındı. Altı gümrükçünün ifadelerini, gizli kamera görüntülerini izlettirerek alan savcı, daha sonra bu kişileri tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk etti. Edirne Sulh Ceza Mahkemesi'ne ifade veren gümrük muhafaza memurları Cantekin Kızılırmak, Cemil Ateş, İsmail Ünsal, Mahmut Yıldırım, Yaşar Kaya ve Ömer Uzar 'örgütlü irtikap ve rüşvet' suçundan tutuklandı. Öte yandan Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dün yaptığı açıklamada "Başsavcılığımızın devam ettiği Kapıkule Gümrük Kapısı'ndaki operasyonun hazırlık soruşturmasının yanı sıra beş gümrük müfettişi ile üç polis başmüfettişi kurum mensupları hakkında idari soruşturmaya başladı. Olayla ilgili soruşturmaya devam ediliyor" denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7672437672430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.